Z kroniky Včelné díl I - Sčítání lidu r. 1921

Kronika Včelné, díl I., r. 1921

Sčítání lidu r. 1921

V celé naši republice a tudíž i v naši obci provedeno bylo dne 16 února r. 1921 sčítání lidu. Obec nechala roznést každé domácnosti tiskopisy ku vyplnění a sčítací komisař p. učitel Jan Trávníček je s Ant. Klomfarovou sbírali a kde bylo nutno p. komisař opravil a napsal. Jaká byla mezi lidem v tom čase nálada, vidno z následujícího.

Při roznášení tiskopisů ku sčítaní, přišla roznašečka do jedné rodiny a žena tato listiny přijmouti se zdráhala, že ona se z víry nedá a že nic vypisovati nebude. Teprve po vysvětlení, že z víry vystoupiti není nikdo nucen, listiny přijala.

Někteří ovšem z víry římsko-katolické vystoupily, jiní zase přestoupily k českoslovanské, ale kolik jich bylo, nesměl sčítací komisař sděliti, ale bylo jich kol padesáti.

Obyvatel bylo v tom čase v Poříčí-Včelné kol 1035 duší, ač jsou zde obyvatelé velmi pohyblivý. Sčítání dělo se správně dle nařízení zákona a trvalo s roznášením listin sedm a půl dne.

dnes, sobota 20. 4. 2024
úterý 23. 4. zataženo 7/2 °C