Z kroniky Včelné díl I - Stavba okresní silnice Včelná - Lipí

Kronika Včelné, díl I., r. 1922

Stavba okresní silnice Včelná - Lipí

Tahle ta naše nová okresní silnice ze Včelné do Poříčí až k mostu jde po staré obecní cestě. Cesta byla špatná a v Poříčí bývalo vždy plno bláta nebo prachu a tak nyní když je ten nový most, byla nutná úprava této cesty. Napřed tuto cestu upravovala obec až k mostu. Pan Babka jako dosavádní starosta tu práci řídil. Nechal tam navézt drobnější kámen z lomu velkostatku a zkrátka se to upravilo v obecní režiji. Zbyl z toho dluh obci tuším asi tři tisíce korun. Potom se to vyměřilo okresem, udělala se silnice rovnější a to, co lidem z polí silnice odřízla, musela obec lidem zaplatit za 4 koruny 1 metr.

Bylo to dlouhé jednání a ještě delší to placení; neboť ještě dnes po několika letech to všichni zaplaceno nemají. Silnice se začala dělat napřed s druhé strany za Boršovem a v Boršově. U nás se stavěla v letech 1921 a 1922. To bylo u nás živo. Lidé měli výdělek a to bylo to hlavní. Jak je výdělek, tak je všechno. V těch dvou letech měli sezoní dělníci práci doma oni byli rádi, proto že jinde práce nebyla. Tenkrát musel okres práce podnikat, aby mel lid obživu, t.j. práci.

Byly právě tenkrát podpory v nezaměstnanosti, ale práce je mnohem lepší. Žádný to nevičítá a je peněž více a dále. Vypadalo to tak, jako když se stavěla ta hladová zeď za Karla IV. Tenkrát bylo třeba lidem pomoci a nyní také. Stálo to ovšem okres hodně peněz, ale bylo to rozumnější, než dávat lidem podporu za to, že nemají co dělat a čím se uživit. Tyhle ty začátky naši samostatnosti byly těžké. Lidi do světa nemohli a doma pro ně práce nebyla; tak se vytloukal zatím, než bude lépe, klín klínem. My jsme zde při tom pochodili dobře. Máme zde nyní pěkně upravenou silnici až k mostu, takže můžem pohodlně na druhou stranu. No, a ty maličkosti co musela obec k vůly té silnici podstoupit, to se také všechno urovnalo a urovná a silnice nám tu pro vždy zbude. Óch, ty časové poválečný.

dnes, čtvrtek 28. 3. 2024
zataženo 11 °C 7 °C