Z kroniky Včelné díl II - 85 narozeniny presidenta Masaryka

Kronika Včelné, díl II., r. 1935

85 narozeniny presidenta Masaryka

Někdy také dříve příležitostně bylo vzpomínáno narozenin presidentových, najmě hasičským sborem, ale letos byl sbor vzlášť vybídnut aby se je jeho narozeniny oslavily a zapálila hranice jako maják jsoucí na stráži. Dne 6 března se tedy taková oslava tady na hříšti konala. Večer byl nevlídný, padal sníh a do toho se ozvala hasičská polnice volající bratry k nástupu. Přijeli se stříkačkou pro úplnou jistotu a proto museli být v pohotovosti a na vše připraveni.

Zdálo se že kromě hasičů bude malá účast, ale byla dosti velká, ač počasí hrozilo zahnat lidi domů. Sešeřilo se a tu starosta sboru Jan Vávra zahájil slavnost proslovem, vystihující činost a poslání presidenta Masaryka. Po něm za napjaté pozornosti přečetl vzdělavatel Bedřich Houska presidentův manifest. Když minula tato vážná chvíle, předneseny dětmy čtyři slavné básničky tatíčkovi Masarykovi. Nyní zapěny v slavnostním sboru celým schromážděním naše hymny a zapálena hranice. Mohutným plamenem zaplála do vysoka, a její záře hlásila celému okolí že i zde stojí věrná stráž zdejšího hasičského sboru, který chce svou vlast, svůj stát a svou Republiku hájit do posledního dechu. V tom smyslu se lid pomalu rozcházel ke svým domovům přemýšlejíce o této vzácné pietní slavnosti ku pětaosumdesátým narozeninám presidenta naší Republiky T. G. Masaryka.

dnes, čtvrtek 25. 4. 2024
zataženo 12 °C 1 °C