Z kroniky Včelné díl II - Civilní protiletecká obrana

Kronika Včelné, díl II., r. 1936

Civilní protiletecká obrana

Už několik let zase svět řinčí zbraní a zbrojí o překot. Jedni hrozí vpádem a druzí se proti útoku zabezpečují. My tu máme na mysly hlavně Německo a letectvo. A proti leteckému útoku se organisujeme v obranu, vzláště v prvé chvíly aby nevznikla panika.

Předpokládá se ovšem, že všichni mladší muži musí do boje a tak se tato obrana utvořila z lidí starých a žen. Utvoření této obrany předcházela Kultova přednáška o protiletadlových krytech a s tím spojené organisaci. Prvního srpna byl zde tedy tento sbor utvořen. Starosta svolal všechny takové lidi ku společné schůzi, vysvětlil přítomným ze spisů okresem zaslaných účel této organisace a potom byli jím navrženi a zvoleni. Za velitele, Josef Klíma. Za náčelníky odborů: Bezpečnostní, Karel Vavruška, poplachový, Jan Bohdal, požární, Karel Zegermacher, desinfekční, Frant. Fousek, samarita, Antonín Kotýnek, spojovací a spravodajský, Antonín Zich, zatemňovací, Vojtěch Školák. Tito náčelníci jako vedoucí každý svého odboru mají zvoleno ještě ku svému odboru několik členů 6 nebo 7, tak dle potřeby. Výbor této C.P.O. je tento. Předseda je vždy starosta obce. Místostarosta, Josef Klíma, jednatel, Jos. Klomfar, zástupce státní správy, Pilucha (Boršov), zástupce samosprávy, Vojtěch Školák, zástupce hasičstva, Karel Zegermacher, zástupce samarity, Ant. Kotýnek, a zástupce sportovního klubu, Jan Kadlec.Jak vidět, je tato organisace dosti široká a kdyby byla vyzbrojena pomůckama a řádně vycvičená, mohla by mnoho znamenat. Ale bez peněz nejde nic. Musí se na to sbírat a těžko se to vše pořizuje. Cvičení tu byly už dvě. Jedno cvičení všech odborů a potom přednáška o válečných plynech, jich složení a ničení. Přednášel štábní rotmistr p. Žák. Druhé cvičení bylo jen zatemňovací a to prý bude to nejhlavnější.

dnes, čtvrtek 28. 3. 2024
zataženo 11 °C 7 °C