Z kroniky Včelné díl II - Děti na obci

Kronika Včelné, díl II., r. 1937

Děti na obci

U nás přichází lidí často na obec. V takové chudé obci jako je naše se lidé často stěhují za výdělkem a často nenabudou nikde domovské právo a patří sem stále. Byl tu letos jeden mladý tulák z Rakous. Jeho otec sem patřil a nyní i jeho syn; ani česky neumí, tak je to dlouho. Jindy zase nemohl otec šesti dětí zaplatit činži, a naše obec mu místo placení nájmu nabídla byt v našem chudobinci. Nyní je tam, ač ještě není starý. Takové rodiny se šesti dětma jsou tam nyní dvě. Sekyra a Nýdl. A ještě jim děti přibývají. Takového si ovšem nikdo do bytu nevezme a tak musí být v chudobinci. Ještě dobře že obec tenkrát po převratu ten domek koupila; co by si dnes s těma lidma počala, kam by je dala? A je ten domek pořád plný. Je tam sedum bytů a bydlí tam tedy Sekyra s rodinou, Nýdl s rodinou a jeho starou matkou, potom tam už dlouho bydlí Cifraind s rodinou, starý Brabec se ženou, Veis, vlastně Hocholinger se ženou, stará Krejčová, Anna Bezděková, Tomáš Muška a Adolf Kukačka. Jak vidět, tolik bytů tam není co je nájemníků a tak spí Kukačka a Muška na půdě. Aby jste vi pozdější či příští lidé viděli jak ten domek vypadá, tak vám jej zde předvádím před oči.

Obecní domek čp. 47

V tomto domku jsou 4 byty a na zad jsou 3 byty, tedy 7. Je tam 5 rodin a 4 osamělí, a na Frant. Hanzala jsem zapoměl, ten je tam také. Někteří ještě pracují, jiní pobírají různé renty a jeden nic; ten žebrá a jiní též. Hůře je když už některý nemůže už nikam dojít, anebo nic nebéře, tomu se musí nosit jídlo od čísla k číslu nebo 4 Kč. Lidé na to hubují, někdo také nechce dát nic a také to nechce nikdo vybírat. Už tu byly takové případy 3. Když potom někdo z nich zemře, tak musí obec zaplatit truhlu, dovoz a výkop. Bývá to dost slušný.

Horší je to, když přijdou na obec děti. Tady má Anna Finstrová už dvě. Na jedno platí obec 100 Kč. měsíčně a na druhé bude platit až bude holce 6 let. Zatím platí porodnice v Praze. To už má Anna asi čtvrté nebo páté, ale tyhle jsou v péči obce.

Fotografie dětí 1 Fotografie dětí 2

A tahle Bicanů dcera sem jednou přišla když byla tahle Květuška malinká v peřince a zanechala ji tu, že musí do Prahy si jít zařídit domácnost a ještě si ji nezařídila. TA už tu také zbyde a obec na ni musí platit měsíčně 100 Kč.

Ještě horší to bylo s Hoškovou. Té zemřel muž, válečný poškozenec a byli 3 děti; čtvrté se nerodilo když už byla s jiným. Potom se odstěhovali někam ku Praze. Tam měli něco se soudem skrze nějaké novorozeně, jeho zavřeli a jí potom také. Děti museli být zatím živeny tamní obcí, než si pro ně přijela zdejší obec, ovšem až když musela. Našel se tedy jeden pensista od dráhy aby nemusel platit jízdné a vizte účet co to stálo. Tam strávné obci 272 Kč. Cesta a stravné pro 4 děti 170 Kč. Zdrávné doma když přijeli 140 Kč. Doma se musela koupit železná postel, 100 Kč., k tomu slamník, 20 Kč., posluha 20. Potom dány děti do sirotčince v Č. Budějovicích a platí se na jednoho 80 Kč, celkem 320 Kč. měsíčně. Z její renty co brala po muži na děti, béře obec 187 Kč., tak že na ně měsíčně doplácí 123 Kč. A až bude Hedvice 6 let, zase 100 Kč. přibude, nebude-li jich tu do té doby víc. Jak vidět, národ se množí ale u těch, kteří se nemohou sami uživit. To je nezdravá populace.

dnes, čtvrtek 28. 3. 2024
zataženo 11 °C 7 °C