Z kroniky Včelné díl II - Kolem populace

Kronika Včelné, díl II., r. 1937

Kolem populace

Tahle ta otázka populační o tom přibývání či ubývání lidí dělá vedoucím činitelům velké starosti. Každý stát nebo národ by chtěl být mocný a silný, aby se nemusel bát toho druhého. V každém státě neb v národě se navádí lid ku větší porodnosti, zdatnosti a síle, ale jaká je skutečnost?

Předně ti co mají na tom zájem, sami děti nemají a nejdou ostatním příkladem vstříc. Lidé to ovšem dělají po nich. Více dětí mají obyčejně lidé ti nejchudší a ti je zase nemohou uživit a následkem toho to nebudou lidé zdatní a silní, ale budou zas méněcení a na obtíž společnosti.

Prosím vás, takový chudý rodiče s dětmy nechce nikdo ani do bytu; ošatit se správně nemohou, trpí podvýživou a školní vzdělání také mít nemohou. Vidím to tady u nás ve vsi. Takováto plodnost není a nebude žádné společnosti nic platná. Buďto se musí pro takové rodiny opatřit dostatečné prostředky ku správné výchově a výživě a nebo mají být omezeni v plodnosti. Jaká pak je to výchova takových četných dětí. Táta jde ráno do práce, má-li jakou (když nemá, tak schání něco jiného), výdělek nemůže ani zdaleka pro všechny stačit, máma jde, musí za výdělkem také, , u dvora, v cihelně a.t.d. a u dětí je bába nebo sourozenci. Ne, ne; týrat děti tímto způsobem se nemají. Společnost, stát, respektive státy potřebují zdatné, silné a bystré dělníky, úředníky a vojáky a nemůže potřebovat slabý, zaostalý společenský plevel; ten se má vymítit. Řeknete, ale jak, to jde těžko. Ovšem, jde to těžko a zdlouha, ale jde to. Zaostalím zamezte plodnost; sterilisujte je. Zdravím lidem dejte prostředky ku slušnému žití a o děti pečujte, ať nemusí žena také do práce, ať mají svou potřebnou výživu, větší byt, šattstvo, školy, a.t.d. Když ne, tak nezakazujte, aby si rodiny sami počet dětí regulovali. Je to vždy lepší než je potom týrat bez viny. Tuhle jsem slyšel, že je moc lidí na světě, kdyby jich bylo polovic, že by bylo lépe. I nebylo. Kdyby bylo tedy i strojů polovic, zase by nadělaly nadvýrobu a bylo by to jako nyní, ale půda by zůstala ležet ladem. Jen polovic by se konsumovalo.

dnes, středa 24. 4. 2024
čtvrtek 25. 4. zataženo 12/1 °C