Z kroniky Včelné díl II - Konsum rovnost

Kronika Včelné, díl II., r. 1936

Konsum rovnost

Dne 8 března 1936 konala se v hostinci u Kalkušů ustavující schůze konsumního družstva „Rovnost” z Č. Budějovic. Byli pozváni členové v počtu 80 osob a na této schůzi seznamováni s účely a zásady družstva, tedy i prodejny, která se tady zřizuje.

Přítomní obchodníci jak se rozumí samo sebou, byli proti tomu, ale nedalo se nic dělat, když 80 členů prodejnu chtělo. Dvěstěkorunové podíly se mohou splácet a nyní stačí když není více, podíl třeba 10 Kč. a nebo jen 5 Kč., k tomu 4 koruny zápisné a už byl členem. Trvalo to dlouho, od března až do září, než-li došlo ku otevření prodejny a přece tedy ku otevření došlo a to v domě č. 6 u Háků.

Mezi tím časem vybírali členové zápisné a první splátku na podíl. Tady po staré vsi to vybíral Jos. Majer a Jos. Petr. V Zahradní Osadě to zase vybíral Václav Urban a Jos. Kocina. Zajímavé je politické příslušenství těchto družstevníků. Tak Josef Majer je ze strany lidové; Josef Petr je ze strany soc. dem. a Václav Urban s Josefem Kocinou jsou ze strany komunistické. Jak se tu pěkně všichni sešli při tom družstevnictví a nic jim příslušnost nepřekážela. Konsum patří straně soc. demokratické. Konečně byla adaptace krámu hotova, a mohlo se začít. Oznámeno tedy členům písemně že dne 3 ho září se otevře prodejna ve Včelné č. 49, ale když tam některé ženy šli, bylo jim řečeno, že až v sobotu, t.j. 5 ho. Zatím se to jen urovnávalo.

V tom domě č. 6 u Háků již se dlouhé léta prodávalo; byl to první kupecký krámek na Bořích, jak se tehdy říkávalo, ale po válce zašel na úbytě. V tom samém krámku však konsum není, je udělán z vedlejší obytné světnice. Z okna se udělali dvéře a jsou nyní dvoje vedle sebe. Krámek u Háků nyní ožil jako nikdy před tím.

O tomhle konsumu bylo již před lety zde jednáno, ale bezvýsledně.

(Já psal prodejny, a má být vydejny.)

dnes, neděle 24. 10. 2021
jasno 11 °C 1 °C