Obec Včelná
obec Včelná

Z kroniky Včelné díl II - Naše knihovna

Kronika Včelné, díl II., r. 1935

Naše knihovna

Tuhle na počátku roku jsem byl na schůzi knihovní komise a tam nám knihovník p. Frant. Babka sdělil výsledek jeho činosti za minulý rok. Nyní má knihovna celkem 273 svazků knih. Jsou to ponejvíce díla zábavná, protože po takových je největší poptávka. Nejvíce čtou ženy a ty chtějí něco zamilovaného. Tím ovšem není řečeno že by tam jiné knihy nebyly. Jsou tam knihy obsahu vzdělávacího i poučného. Hodně je však staršího data, takže mnohý čtenář už to kdysi četl.

Čtenářů a čtenářek bylo celkem v tomto roce 38, ale oni si vypůjčí najednou 2 nebo více knih. Legitimací po dvou korunách zaplatilo 34 čtenářů. Něco bylo také v pokladničce pro dobrovolné příspěvky a 450 korun dala obec, takže něco zbývá na tento rok. Příspěvek od obce k tomu a budou zase nové knihy. Knihovník úřaduje vždy v neděli dopoledne od 10 do 12 hod. a má za to za rok 100 kč. odměny od obce. V letních prázdninách se nepůjčuje. Knihovna je umístěna u starosty v kanceláři.

Čte se u nás hodně i mimo knihovnu. Politické spolky či lépe organizace se knihovnamy nyní moc nezabívají, ale čtou se noviny, hlavně večerníky. Lidé co jsou zaměstnáni v městě, ti si tam to svoje čtení hned vyřídí, lidovci to kolporterují z fary, komunisté svůj tisk též kolportují, pro živnostníky má jejich tisk p. Václav Babka ve svém obchodě a hlavně se nyní u něj a u Jana Housky prodává Večerní České Slovo. Toho se tu nyní prodává hodně. Doba je neklidná, tak se hodně čte a politisuje. Kniha, no na tu musí být klid, čtenáři jsou ovšem také nestálí a přebíhaví jako ve všem.

Počasí

dnes, sobota 25. 5. 2024
déšť 20 °C 11 °C
neděle 26. 5. slabý déšť 23/11 °C
pondělí 27. 5. slabý déšť 23/13 °C
úterý 28. 5. slabý déšť 14/12 °C

Exporty do RSS

RSS 0.91 RSS 1.0 RSS 2.0 Atom 1.0