Obec Včelná
obec Včelná

Z kroniky Včelné díl II - O počasí v r. 1934

Kronika Včelné, díl II., r. 1934

O počasí v r. 1934

Tenhle rok byl celý pěkný až na to že bylo málo vody. Jaro začalo být pěkné a suché, léto také, podzim také a zima byla teplá až do vánoc, až do nového roku. Pěkný byl tedy celý rok, jenže bylo málo vody, o tu byla velká scháňka. Prameny ve studních vysychaly, studně se prohlubovaly a voda se scháněla i v nejčasnějších hodinách raních kdy lidé ještě spali. Bez vody je těžko. Každý má nějakou tu kozu a zahrádku a potřebuje vodu a vzlášť když je sucho. Tak to je tedy hon na vodu. To se chytá každá kapka ze střechy když prší, ale ono málo pršelo.

Následkem such bylo málo sena a otavy také málo, budou tedy domácí zvířata na tom v zimě špatně jako ti nezaměstnaní lidé kteří nemají výdělek.

Sláma byla také krátká a tudíž méně a zrno menší v tom suchu. Za to bylo hodně hub. Na konci srpna a v září, to měl každý houby, ale jiné houby málokdo sbíral, každý našel dost hříbků. A samé pěkné, jeden lepší než druhý. Na prodej byly ovšem laciné, takže si ti nezaměstnaní s tím moc na nohy nepomohli. Za to se jich dost najedli.

Ovoce bylo toho roku dost, hlavně jablek a hrušek, ale předčasně to uzrálo a dlouho to nevydrželo. Kazilo se to a muselo se to brzy sníst a nebo zavařit.

Brambor bylo trochu méně než loni, ale bylo jich na to sucho dosti, takže jich málo nebylo. Zelí se u nás ani nepěstuje a přivezené selské zelí bylo tak od 14 kč. za 100 kg. do 20 kč.

Draho je pořád stejně. Je velká nabídka a malá poptávka. Nejpotřebnější nemají peníze a tu je těžko prodávat. Maso u nás stálo vepřové i hovězí 8 kč. za 1 kg. Později 9 až 10 kč. Nebylo by to tak zlé, kdyby měli lidé stálé výdělky a nechodili jako zmoklé slepice a nevěšeli tak hlavu starostmy co budou jíst zítra a kde na to seženou. Tedy pro zvířata je to v tomto roce horší a pro lidi? No, kdo má, nají se.

Počasí

dnes, pátek 12. 7. 2024
déšť 25 °C 17 °C
sobota 13. 7. prudký déšť 22/16 °C
neděle 14. 7. slabý déšť 25/17 °C
pondělí 15. 7. slabý déšť 29/19 °C

Exporty do RSS

RSS 0.91 RSS 1.0 RSS 2.0 Atom 1.0