Z kroniky Včelné díl II - O počasí v r. 1936

Kronika Včelné, díl II., r. 1936

O počasí v r. 1936

Zima byla z počátku pěkná v lednu, ale v únoru byl sníh a zima a ta potrvala dlouho do jara. Jaro bylo vlhké a studené. Léto bylo mokré, tj. často pršelo a přede žněmy byl s tou prškou několikrát vítr a to obilí hodně pomuchloval, takže leželo a na zemi zahnívalo. Byly z toho špatné žně. Vždy však z těch dešťů moc nebylo, ale krmení pro dobytek rostlo dost. Nikdy není všechno tak, jak by člověk chtěl. Brambor tento rok moc nebylo a stálo 100 kg. 25 - 35 Kč. Zelí stálo 100 kg. 15 - 18 Kč. Ovoce moc také nebylo, hlavně jablek bylo málo a stálo později 1 kg. 3 - 4 Kč. V potravinách se jevil vzestup nahoru, tedy dráž. Maso stojí 12 Kč. 1 kg. a všechno by rádo skočilo nahoru, ale nejde to tak snadno. Mnoho lidí nemá kupidla a nemůže koupit ani laciné, což potom dražší.

Tedy, jaro bylo vlhké a chladné; léto mokré a podzim pěkný, ale jen tak do půl ani ne, před Martinem už padal sníh a říjen byl ošklivý. V listopadu se vyjasnilo a bylo hezky až do vánoc, sníh padal ve větším až v půl lednu. Někdy se to pěkně nevydaří, je to jako obráceně.

dnes, čtvrtek 19. 5. 2022
polojasno 24 °C 6 °C