Z kroniky Včelné díl II - Odešel

Kronika Včelné, díl II., r. 1937

Odešel

Dne 14 září 1937 zemřel náš první president osvoboditel T. G. Masaryk a 21 září pohřben ku své choti v Lánech. Naše srdce zesmutněla.

Obecní zastupitelstvo konalo dne 18 září schůzi na které nynější starosta obce Boža Černý přednesl obsáhlý smuteční proslov a zapěny státní hymny.

Dne 20.9. byla na zdejším hřišti v tomto smutečním znamení zažehnuta vatra. Obecenstvo se sešlo k tomuto pietnímu aktu a při světle pochodní znovu přednesl proslov starosta obce.

Po něm starosta zdejšího hasičského sboru Jan Vávra vzpomíná presidenta osvoboditele jako hasič a zdůrazňuje, že tato vatra, tento čistý oheň má symbolicky smýti všechny naše vady a chyby, abychom takto očištěni mohli v jeho šlépějích kráčeti.

Po té zazpívány státní hymny a hranice zapálena, jejíž čisté plameny se vysoko vznášely k obloze jako na znamení příslibu věrnosti k mrtvému presidentu, našemu prvnímu presidentu.

V den pohřbu byl krásný den, jakoby i ta příroda chtěla na poslední cestě uctít velkého člověka. Při pohřbu všichni hasiči čestnou stráž a trubač dal znamení na konec vyzvánění.

Již ho není - již ho není.

dnes, čtvrtek 19. 5. 2022
polojasno 24 °C 6 °C