Z kroniky Včelné díl II - Pan president Edvard Beneš u nás

Kronika Včelné, díl II., r. 1937

Pan president Edvard Beneš u nás

Na konci dubna dostala obec přípis od Okresního úřadu z Č. Budějovic v němž obci oznamuje, že naší obcí pojede dne 7 května o půl deváté pan president E. Beneš do Č. Krumlova a vybízí starostu obce, aby se k této příležitosti obec přiozdobila do svátečního hávu na důkaz radosti občanů a přivítání v obci.

Ovšem, náš starosta by se byl o tuto výzdobu obce staral i bez vybídnutí a tak byla naše obec 7 května ráno dosti vyzdobena prápory a květinamy v oknech a všude. Ovšem jako všude škarohlídové také zde byli, ale celkový dojem z výzdoby obce byl pěkný. K tomu bylo pěkně slunečno a tak byl každý dychtiv uvidět našeho nového presidenta. Podél celé silnice ve vsi stáli lidé a trpělivě čekali na příjezd. Nejvíce lidí se schromáždilo naproti Kalkušů a Babků. Tam na tom místě je to ku schromáždění vždy nejvhodnější a tak i zde při této příležitosti. Sem přišli vítat p. presidenta školní mládež v průvodu učitelů, sem přišla katolická mládež z Boršova s praporem, vedená kaplanem tamní fary, tady stáli hasiči pokuť byli doma, dále baráčníci, no všichni. Hle pokyn že už jede. Pomalu projíždí špalírem první vůz, druhý, třetí a teprve volání dětí upozornilo přední řady že p. president s chotí jede až hodně vzadu, vyklání se z vozu a děkuje za pozdravy dětem i obecenstvu. Totéž z druhé strany vozu činí choť p. presidenta.

Tak projel p. president naší obcí srdečně vítán všemi upřímnými lidmi, kteří vážně pohlíží na život a běh událostí.

Ještě dlouho se lidé dívali za touto řadou krásných aut, až zmizeli za kopcem ku Kamenému Újezdu a Č. Krumlovu, cílem cesty p. presidenta.

Zpáteční cestu konal p. president k večeru vlakem a byl též všude pozdravován.

Já pak byl obcí úředně vybídnut, abych to vše do pamětní knihy zapsal, což bych i bez toto udělal jako milou povonost.

dnes, neděle 1. 8. 2021
prudký déšť 16 °C 14 °C