Z kroniky Včelné díl II - Pojmenování ulic

Kronika Včelné, díl II., r. 1938

Pojmenování ulic

Loni v letě byla na návrh obce ustavena z našich šesti stran komise na pojmenování zdejších ulic. V této komisi zastupoval stranu Nár. soc. Ant. Dvořák, Ondra Fr., komunisty, Černý Viktor, sjednocený, Zich Ant., soc. dem., Müsbauer Karel, živnostníky a lidovce Pschaid Adolf. Komise konala dvě schůze a obecní zastupitelstvo návrh komise schválilo dne 19/10 1937. Komise měla být v činnosti až do skončení a prací s tím pověřen Ant. Zich. Objednány tedy plechové červenobílé tabulky s podkladem dřevěným a přibyty, nebo dány na železné sloupky, což stálo obec na 600 Kč; t.j.; tabulky 352 Kč. 20 h. a ostatní sloupky, podklady a práce, ovšem mimo Zicha, ten neměl nic, ten to jenom řídil.

Jdeme-li tedy dnes silnicí od Českých Budějovic ku Včelné, jdeme už po Hlavní třídě, silnice je tedy Hlavní třída. Otočíme hlavu do prava a tam je ještě pod dráhou, okolo těch nových domků, ulice Hraniční. Jdeme dále až na kopec a tam je též po pravé straně ulice, Na pěkné vyhlídce. Přijdeme-li dále naproti hostinci u Kalkušů do prava je Nádražní ulice a do leva k lesu je ulice Komenského. Jdeme-li po silnici dále, je v pravo ulice Jirsíkova. Nyní se vrátíme do ulice Komenského a první podél silnice kolem hříště je Husova ulice. S druhé strany hříště je v tomže směru ulice Žižkova. Ze Žižkovi ulice je v levo k lesu ulice Palackého a ještě výše přijdeme do ulice Jirsíkovi, která přetíná silnici a je stejného jména jako do prava. Z Palackého ul. souběžně se silnicí se přijde do ulice Vrchlického a z Jirsíkovi se přijde do Lesní ul. Z Lesní ul. vede ještě do leva krátká ulice Zahradní a nyní se dáme silnicí a půjdem Štefanikovou ulicí. Tak jdem-li tedy od Čes. Budějovic, máme po pravé straně 4 ulice, po levé, souběžně se silnicí také 4 a příčné, k lesu, těch je 5 Hlavní třídu, tepnu našeho života, silnici. Celkem tedy čtrnáct pojmenovaných ulic.

Já jsem našeptával Zichovi aby se to jen číslovalo, po americku, ale jak vidět, byly pojmenovány po našich velkých mužích.

dnes, čtvrtek 28. 3. 2024
zataženo 11 °C 7 °C