Z kroniky Včelné díl II - První návštěva

Kronika Včelné, díl II., r. 1936

První návštěva

Tuhle 22 dubna přišel ke mně Frant. Zasadil a řekl mě, že má napsat jako jednatel ochotnického spolku „Včela” pro tento spolek pamětní spis a že by potřeboval vědět, kdy byla založena obec Včelná a já jako kronikář že to budu vědět. No jo, povídám, to bych také rád věděl, ale tak starý ještě nejsem abych v té době žil, žádné zápisy o tom nejsou a tak to sám shledávám ze zbytků letopočtu po zdích ve štítech domů a podle čísel. Mluví-li tato popisná čísla pravdu, vznikla naše obec asi takto.

Nyní jsem vybalil z krabice první pamětní knihu a četli jsme spolu článek na počátku knihy, jednající o vzniku obce Poříčí-Včelné a tam se Zasadil dovídal, jak asi naše obec vznikla a kdy to asi bylo.

Aby i čtenáři této knihy věděli, jak jsem to stáří obce shledal, opakuji, co jsem již dříve napsal.

Na samém počátku devatenáctého století byl jenom dvůr v Poříčí, tedy číslo 1. U dvora vzniklé hospodářské obytné stavení bylo č. 2. Když silnice ještě nebyla, vedla cesta z Budějovic výše nade dvorem ku Kamennému Újezdu. Za touto cestou už se začínaly lesy a dole panská pole i luka. Při této cestě byl vystavěn domek a vedle druhý. Lesů tu bylo dost, tak se stavělo všechno ze dřeva. Později to bylo opravováno a předěláváno ovšem jinak. Ten kus půdy od té cesty až k nynější silnici získali lidi ode dvora, proto říkali té první chalupě u Bauerů (u Baurů) a byly to později č. 1 a č. 2. Okolo roku 1810 se stavěla silnice a domky se začaly stavět okolo silnice, tak až do čísla 13. Ten hostinec č. 13 byl podle letopočtu ve štítě, vystavěn roku 1814. Tedy. Byla již silnice, lidi, t.j. formani tudy jezdili a bylo třeba zájezdního hostince. Dále se vystavěli po této západní straně ještě tři domky a potom se vystavěly čtyři chalupy u lesa při staré cestě. Potom ustupoval les lidem i na protější straně silnice, ale těm se již půda pro pole těžko získávala.

V roce 1815 byla vystavěna podle jejího letopočtu první chalupa v Poříčí. Byla to původně kovárna a má č. , tedy první v Poříčí, proto že tamty první dvě připadly ku Včelné, vlastně k Borum. Dole bylo Poříčí a nahoře Bory. V knihách se psalo Bienendorf a z toho tedy Včelná. Kdy tedy vznikla Včelná? Podle těch letopočtů ve štítech vznikly ty domky až do č. 13, do roku 1814. V Poříčí vznikl první domek roku 1815, tedy o něco později. Obec tedy vznikala na počátku devatenáctého století. Jaké se to stavěly domky, hle, zde máte jednu, která se ještě z té doby zachovala, ale již dlouho zde nebude. Je to č. 12 a na zadní půly jsou ještě došky. Plot ze předu je z kamene. Ten drátěný patří ku pomníku ze strany. Už jen samotná tato chalupa se nám dochovala z té první doby.

Chalupa č. 12 v centru obce při pohledu z hlavní silnice. Vlevo je vidět část pletiva kolem pomníku obětem války

Tak je to se vším; všude je vznik a zánik; začátek a konec. Dříve stávala v Poříčí jenom tvrz, potom se to přeměnilo na dvůr, pak počaly růst chalupy, na panské půdě ovšem, neboť jiné nebylo, a tak postupně výkupem a odpracováním rostly dvě vesnice vedle sebe, ovšem pod jednou správou, až do roku 1930. Les musel ustoupit lidem a jak komunikace přibývala, tak přibývalo i více domků a do války jich bylo v Poříčí 52 a ve Včelné 74 čísel. Z Borů nebo z Binendorfu je dnes Včelná a z Poříč je Poříčí. Všechno se to mění takřka před očima. Dlouho-li pak tomu, v roku 1893 se dělal ten železný most a nádraží a dnes jsou mosty dva a nádraží také dvě. A co těch nových domků přibylo. A co bude za nových 136 let? Kdož to ví nyní.

dnes, čtvrtek 28. 3. 2024
zataženo 11 °C 7 °C