Z kroniky Včelné díl II - Sázení stromků

Kronika Včelné, díl II., r. 1934

Sázení stromků

Kampeliška z Kameného Újezda darovala obcím v okolí a tudíž i naši obci stromky ku vysazování obecních pozemků. Naše obec dostala těchto stromků 100 kusů a obec si vyžádala hnedle samé třešňové, neboť na tom našem obecním pozemku u rybníčka je moc kamenitá půda a tak tam budou nejlépe prospívat stromy třešňové. Obec tam na tom pozemku nechala vykopat jámy 1 metr široké a 60 cm. hluboké a zaplatila od jedné jámy 2.80 h. Tam u rybníčka se všechny nevešly, tak se jich vysadilo 25 na pozemku u obecního domu č. 47. Obec to stálo také hezkých pár korun ty jámy vykopat, kůly koupit, zasázet a.t.d. ale může z toho být někdy pěkná zahrada v té naší zahradní osadě. Snad bude přec jen v dohledné době ten rybníček upraven tak, aby na tom všem oko s radostí spočinulo. Kampeliška z Kameného Újezda má tedy zásluhu na tom že se stromy vysazují, zkrášlují obce a pro budoucnost obohacují a mluví jasnou řečí ku všem občanům. Ošetřujte nás, a my vám pomůžeme platit vaše daně. Tento rok 1934 darovala nám Kampeliška nejen těch 100 stromů, ale darovala také 500 kč. které se musely užít na práce pro nezaměstnané; a to už po druhé ty peníze darovala. Ve městech dávají k tomu účelu bohaté peněžní ústavy tisíce, no a my máme jen Kampelišku a ta nám pomáhá také jak může. Nám se taková podpora vždy dobře hodí. Něco máme vždycky v rozpočtu na naši komunikaci a když se tohle přidá, no tak je víc. Ovšem to co by se udělat mělo hned, na př. ten rybníček, to by muselo být těch peněz více. Tam už se nastrkalo stokorun víc a není to moc znát, proto bude ještě nějaký ten tisíc třeba než se to upraví. A až se upraví jedno, bude jich už čekat více aby se začalo s jejich úpravou. To nebude mít nikdy konce a proto bude každý příspěvek vítaný. Na potírání nezaměstnanosti my samy nestačíme, neboť se z nich skládáme a obchod má vždy jen tolik, kolik mají obyvatelé. Snad bude také někdy zase lépe a nebudeme podpory potřebovat. Zatím díky.

dnes, sobota 20. 4. 2024
úterý 23. 4. zataženo 7/2 °C