Z kroniky Včelné díl II - Sčítání ovocných stromů

Kronika Včelné, díl II., r. 1935

Sčítání ovocných stromů

Bylo nařízeno obcím a tudíž i obci naši, aby provedla součet ovocných stromů a stromků. Sčítání toto provedl p. Fousek, strážník trati v.v. v dubnu a od toho jsem si vyžádal opis tohoto zápisu. Zde tedy jej zaznamenávám.

Jabloní je zde celkem 1843

Hrušní " " " 946

Třešní " " " 1603

Švestek " " " 1729

Celkem 6221

Nyní je zde 203 domků a každý ten majetník sází stromky. Někdo jich má hodně, jiný méně; podle velikosti svých sadů, zahrad, nebo jen zahrádek. Lidé kteří pracují ve městě v různých podnicích, tam mají také zahrady s pěkným ovocem, mnohý si odtuť přinese rouby a zušlechťuje si tím své stromky, často jen lesní pláňata na hodnotné ovoce. Zahradník Zima z Poříčí jich tady také hodně narouboval, ale to bylo už dříve, většinou je to tady samá práce samouků kteří se s tím těší jak to roste. Dali jsme té nové kolonii jméno zahradní osada a ona za pár let to skutečně zahradní osada může být, jen co ty stromky nevzrostou na stromy. Staré, velké stromy jsou zde také, ale těch není mnoho. Bylo tu před válkou jen 74 čísel a u těch již byly stromy, ale nyní se sází a vyměňuje i tam. Vždyť je to velké číslo přes šest tisíc stromků v takové obci s dvěma sty domky a ani ne s devíti sty obyvateli. To připadá průměrně kolem třiceti stromků na jedno číslo. Ale lidé to sází moc hustě u sebe a až to vzroste, nebude jich snad ani polovina. Zatím si to tady jeden od druhého zušlechťujeme a nepřijde-li na to nějaká pohroma, můžeme tu mít po čase pěkné stromy a pěkným ovocem.