Z kroniky Včelné díl II - Zájezd autoklubu do Včelné

Kronika Včelné, díl II., r. 1934

Zájezd autoklubu do Včelné

Dne 15. května si udělal k nám zájezd autoklub z Čes. Budějovic, na pozvání středostavovské organisace, najmě p. starosty Jos. Kalkuše. Ten den bylo na dvoře u Kalkušů a kolem plno aut, prý asi 20 a byli tu páni z okresního úřadu. Dr. Bajer, Dr. Paleček, revident Matouš, oficiál Rosin, z důchodkové kontroly tři, a.t.d. Tyhle ty zájezdy mají svůj význam. Vím z vlastní zkušenosti ještě před válkou, že jsme mnohdy žádali zájezd ciklistů k nám na posílení našeho hnutí organisačního a byli jsme rádi a přinášelo nám to morální podporu, byl-li někdy zájezd uskutečněn. A tak to bylo i při tomto zájezdu. Naše vesnice se také modernisuje, jsou u vlády obce nový lidé s modernímy názory na život a podle toho se jedná. Ty časy už jsou pryč, za námi, kdy nebylo radno sem moc chodit, aby ho zdejší večer odtuť nevyprovodili, no, nyní jsme rádi když sem hodně lidí chodí, nechávají nám tu peníze a ty my tu potřebujeme. Náš názor v té věci je nyní docela jiný než býval dříve. Nyní tady může být kdo chce třeba do rána, když dá sám pokoj, tak se mu nic nestane. Proto bylo dobře ukázat povolaným lidem zde na místě, že špatná pověsť naši vesnice je lichá, to že už zde není co zde kdysi bývalo, že je tu bezpečno, že je naše obec ve vzorném pořádku a čistotě, vzlášť kolem silnic a velké frekvence a říci povolaným činitelům prostřednictvím obecní rady, jak si zde stojíme a jak si počínáme a žádat, aby jsme zde byli morálně a hmotně podporováni, jelikož zde není žádného průmyslu, žádného většího podniku, je zde samý drobný obchodník, živnostník, dělník, pensista, státní zaměstnanec a tudíž samý malý člověk a tudíž veskrze lid potřebný a podpory potřebující. Udělali jsme tedy krok ku předu v duchu moderní doby. Navázat styky přímo na místě s povolanýmy činitely je vždy prospěšno a snad bude v tomto směru i jindy, až se zase trefí příležitost, pokračováno. Pořádkem a vytrvalostí docílíme úspěchu.

dnes, pátek 29. 3. 2024
oblačno 15 °C 9 °C