Z kroniky Včelné díl II - Zvětšená obec
Kronika Včelné, díl II., r. 1934
Zvětšená obec
Když se rozlučovala obec Poříčí od Včelné, tak říkali poříčtí, aby jsme si připojili ten plavský katastr, když máme nyní málo pozemků. My jsme chtěli, aby to udělali ještě před rozlukou, ale ono prý by to nešlo, musí se čekat až skutečně budeme těch pozemků málo mít a nebudeme soběstační. A tak se to i stalo. Daně drobných obchodníků a živnostníků jsou moc proměnliví a často moc nejistý, ale pozemky jsou pozemky, to je pevná základna a jistota. Úřady tedy uznaly, že 60 ha. pozemků je pro naši obec málo a těsně vedle nás, či lépe u nás mají lidé pole a domky, ale daně platí do Plava, jsou na plavském katastru. Ono to bylo už trochu proti zdravému rozumu. Ti lidí jsou zde, koupili si tam pole či louku, jsou zde a peníze nosí jinam. Dříve to nebylo tak křiklavý, pokuť byla obec malá a vzlášť, pokud nebyla rozdvojena, ale nyní to dál už nešlo. Plavo je stará obec, tady nic nebylo než velkostatek a tak se hranice plavské dotýkaly velkostatku. V poslednější době se na našich hranicích kousek po kousku oddroboval koupějemy a nebo napřed nájmem a pak koupí, až z toho povstalo asi 30 ha. půdy; t.j. celá jedna třetina teť našich pozemků, o což máme nyní obec větší.
Celkem máme nyní 97 ha. 61 a. půdy a dříve jsme měli 60 ha. bez jednoho aru. Veřejného statku máme 7 ha. To je kousek pozemku u chudobince, kousek u rybníčka a ulice. Domy získáváme tímto přivtělením 6 a jsou to: Vila p. Marie Englová, čp. 195, vila p. Antonín Švehla, čp.196, p. Novák Frant. chalupa ve Čtyřech chalupách čp. 197, p. Jan Malkus, také ve Čtyřech chalupách čp. 198, p.Kult Josef, chalupa na samotě čp. 199 a p. Kaňka Josef, nový domek u Včelné čp. 200.
Orné půdy nám přibylo 25 ha. a jeden ár. Je tedy nyní obec Včelná o třetinu větší na rozloze než byla před tím a máme rozlohou právo na samostatnou honitbu ale toto právo honitby je bezpředmětné, ilusorní, neboť je to na velké ploše zastaveno. Ať si tedy chytí zajíce každý sám ve svém revíru.
Toto přivtělení pozemků přišlo obci dosti draho. Napřed při žádosti o připojení musel být přiložen plánek hranic a pozemků a p. Matiás a Moučka, inžinýři z Čes. Budějovic kteří to provedli dostali za plánky a potom zakreslení do kněh něco okolo 5 set. Za převod katastru musela obec zaplatit 1.783 Kč 60 h. Tedy přes dva tisíce korun toto přivtělení naši obec stálo. Mimo toho to dalo hodně jiné práce a běhání za tím. Muselo se za tím účelem intervenovat. Byla tam v Praze od nás deputace, poslanci z Budějovic intervenovali, zkrátka muselo se za tím jít a pořád to popohánět aby to neusnulo. Doma s tím byly také svízele. Plavští, jak se samo sebou rozumí, se také bránili. Od nás lidi, ti co sem měli pozemkem připadnout říkali, že platí do Plava menší daně a svolali schůzi, že tam připadnout nechtějí. Jiná schůze jim to zase vysvětlovala a dokazovala, že to pravda není a tak bylo s tím pořád co dělat. V takové věci někdo ze zášti něco řekne, druhý se toho chytí, některý politický činitel se toho ujme, je schůze, velká kritika věci a lidí a hlavně nepohodlní protivníci bývali zkritisováni. Ale to už je tak s každou takovou nějakou věcí, že se to bez kritiky neobejde. Kritika je věc dobrá, bez kritiky by nastala hniloba, jenže ovšem jako všechno jiné, se někdy kritisuje moc a neprávem. A to bylo s tímhle přivtělováním pozemků také. Na konec se to všechno vysvětilo, a skončilo to přivtělením k naši obci. To byla první práce nynějšího starosty Jos. Kalkuše; ovšem ne samotného. Tajemník Jan Vávra, obecní rada, zastupitelstvo na tom má také svůj podíl jak se rozumí samo sebou.
Nyní měla začít druhá fáze přivtělení, druhý díl a to od hranic rožnovských. Těsně a naši obcí jenže s druhé strany sousedíme s cihelnou, restaurací, vilou, domky a jinými objekty s Rožnovem, a ono to vypadá jako Včelná. Také tam chodí poříčská pošta, a k nám chodí kupovat a všechno, nu, jako u nás. Také o tyto objekty bylo již podání učiněno, ale možná že z toho sejde. Stojí to prý moc peněz a smutné zkušenosti s prvním. Tak kdo pak by za tím běhal.