Obec Včelná
obec Včelná

Z kroniky Včelné díl III - Celostátní události r. 1956

Kronika Včelné, díl III., r. 1956

Celostátní události r. 1956

Tento rok byl velmi bohatý na události velkého významu. Dne 17.I. byl v Praze návštěvou Čínský místopředseda maršál Ču Té.

Dne 17.II. se konal v sovětském svazu XX. sjezd komunistické strany, který přinesl mnoho nového do práce spřátelených komunistických stran. Přinesl též zrušení kultu osobnosti, a oživení kritiky.

Dne 16.II. byl oznámen výprodej zimních látek za zlevněné ceny, s platností do 11.3.

Páté snížení maloobchodních cen přišlo v platnost 1.4. o 10 - 40 %, týkalo se hlavně průmyslového zboží.

Dne 6.6. navštívil Prahu indický vícepresident, Dr. Radhakrišnan Sarvapolli.

Na celostátní konferenci K.S.Č. byli odhlasovány návrhy k II. pětiletému plánu. Bylo usneseno: zvýšiti důchody od 1.12.56, a snížiti věkovou hranici z 65 let na 60 pro muže, a na 55 pro ženy a pro horníky. Dále zkrátili pracovní dobu od 1.10. na 46 hodin týdně, a během pětiletky na 40 hodin. Uskutečnit jednotné nemocenské dávky v nemoci, jak pro dělníky, tak pro uředníky, po čemž se v dělnických řadách již mnoho let volalo. Jak je známo, uředníci při onemocnění pobírali ještě 6 týdnů svojí měsíční gáži, kdežto dělníci brali jenom malou podporu. Tímto návrhem dojde konečně k spravedlivé nápravě. To dokazuje, že strana K.S.Č. je iniciátorkou všech vymožeností pro dělníky a hledí odstranit veškeré třídní rozdíly mezi dělníky a uředníky.

Dne 21.6. přijela do Prahy vládní delegace lidové korejské republiky, vedená předsedou rady ministrů Kim Ir Senem, která byla pozvána naší vládou k přátelské návštěvě.

V řijnu vypukla v Maďarsku kontrarevoluce, vyvolaná západními imperiálisty a jejich agenty, kteří svedli maďarské občany k tomuto nerozvážnému kroku. Maďarská kontrarevoluce zavinila strátu tisíců životů nevinných lidí, žen i dětí. Dík sovětské armádě podařilo se tuto bratrovražednou vřavu zlikvidovat a uvést zase Maďarskou republiku do svých normálních kolejí.

Jak je známo Egyptská vláda zestátnila Suezký průplav, k čemuž měla plné právo. To se však nelíbilo Anglii a Francii, neboť tyto státy měly ze Suezkého průplavu největší zisk. Vlivem Anglie a Francie zaútočil na Egypt stát Israel v řijnu a po krátké době přepadla Egypt Anglie a Francie. Napodobili správně nacisty, povraždili tisíce lidu, rozbombardovali města, a suezký průplav uhradili s loděmi které bombardováním potopili. Konečně sami na tom hodně prodělali a museli na zákrok Organisace spojených národů jako poražení odtáhnout.

Dne 3.12.56 došlo k dalšímu, to jest 6 tému snížení cen, a zvláště výhodné bylo, že se to hlavně týkalo masných výrobků, tudíž jídla.

Od 1.12. byly vypláceny již některým důchodcům zvýšené důchody o 10 %, tím pro ně životní úroveň byla zvýšena. Další důchodci přijdou na řadu 1. ledna 1957, kdy bude i těm zvýšen důchod. Mnoho návrhů bylo uzákoněno, pro lepší pracujícího lidu v naší vlasti.

Mapový portál Mapotip

Mobilní aplikace

mobilní aplikace

aktuální informace z webu v mobilní aplikaci – zdarma ke stažení

google-play-downloadapp-store-download

Počasí

dnes, pátek 27. 1. 2023
mírné sněžení 0 °C -3 °C
sobota 28. 1. mírné sněžení 0/-6 °C
neděle 29. 1. polojasno 0/-9 °C
pondělí 30. 1. mírné sněžení 2/-5 °C

Exporty do RSS

RSS 0.91 RSS 1.0 RSS 2.0 Atom 1.0

Kalendář akcí

Mobilní aplikace

V obraze

Google playApp Store

Mapotip