Z kroniky Včelné díl III - Ohlédnutí zpět

Kronika Včelné, díl III., r. 1958

Ohlédnutí zpět

Rok 1958 musím začínat o jednu generaci zpátky, je to trochu nezvyklé, ale mám k tomu důvody. Chci tím napraviti chybu, která se stala vinou některého člena M.N.V. v roce 1953-4. Byly již napsány 2 knihy obecní kroniky, které psali moji předchůdci s. Klomfarové. Tyto knihy byly straceny, poněvadž, ten co je pujčoval si to nezapsal, pak na to zapoměl, a teď se neví, kde knihy jsou. S toho důvodu jsem se rozhodl popsat aspoň zhruba, jak vypadala stará Včelná jmenovitě, před léty, když zde žila starší generace před námi. Jak je známo, nebyla stará Včelná taková jako je dnes; Chci tedy popsat pojmenování starých budov dle jejich bývalých majitelů.

Obec se dle pověstí starých pamětníků nejmenovala Včelná, nýbrž „Bory”, jak nám ještě dnes lidé říkají „Boráci”. Obec byla obklopena velkými borovými lesy, od čehož byla dříve pojmenována. V lesích bývalo mnoho divokých včel, a od toho byla v pozdějších letech přejmenována na „Včelnou”. Je to krásné pojmenování, jen je třeba, aby jsme si tu Včelnou také krásnou udělali.

Pojmenování začnu pravou stranu od Čes. Budějovic:

Čp.