Z kroniky Včelné díl III - Počasí

Kronika Včelné, díl III., r. 1957

V letošním roce nemůžem býti rozhodně spokojeni s počasím. V lednu byl sníh a mrazy až 20°C. 28.I. sněhová bouře, hřímalo a blesky. Únor bez sněhu, oteplení až do 19.II., pak napadl sníh. Březen mrazy a 7.III. deštivo. Od 18.III. až do 27.III. hezky, pak deštivo se sněhem a zima. Duben střídavé počasí, mrazy, prška, hezky. Začátek května studeno, neprší, mrazy do 1-5, pak hezky až do 20.V., bouře, prška, 29.V. mráz, zmrzl všechen květ na stromech. Ukazovala se slibná úroda ovoce, a tyto mrazy všechno zničili. 4.VI. začalo pršet právě včas, neboť bylo již sucho. Konec června byl pěkný a začátek července tropická vedra 34 - 50 stupňů. Nastalo veliké sucho a strácí se voda ze studní. Dne 8.VII. velká bouře a přeprchá, 10.VII. prší celý den střídavě a ochlazení. Dne 9.VIII. velká bouře s větrem, u Majera uhodilo bez škody. 13.VIII. veliká bouře (Smršť) se přehnala přes Budějovice, kde to způsobilo mnoho škody, sebralo to tašky ze střech, i několik celých střech a přelámalo a vyvrátilo spoustu stromů, které již kolik staletí vzdorovali povětrnostním podmínkám, Budějovice vypadali jako po válce. Stromy pováleny, elektrické vedení přerváno, okna vytlučena, střechy rozbity, hotová spoušť. Včelné se to vyhnulo, což bylo velké štěstí. Po této bouři, jakou tu nikdo nepamatuje, bylo až do 12.IX. deštivé počasí. Pak nastalo krásné počasí a trvalo až do 30. listopadu, kdy napadl sníh, ale brzy slezl a Vánoce byli bez sněhu.

dnes, úterý 16. 4. 2024
středa 17. 4. déšť se sněhem 9/3 °C