Z kroniky Včelné díl III - Počasí

Kronika Včelné, díl III., r. 1956

Jak nám letos sloužilo počasí? Nemůžem býti letos spokojeni. Od nového roku stále mlhavé počasí, bez sněhu. Dni byli jako s jara, což působilo na přírodu, hlavně na stromy. Teprve od 25.I. začal padati sníh a mrznout. Dne 9.II. byl mráz 22 stupňů, 10.II. již 31 stupňů. Tak se to střídalo od 20-30 stupňů. Dne 22.II. první den volněji. Dne 29.II. začala obleva, a 3.III. šla již dřenice a sníh slezl, 9.III. znovu napadl sníh a mrzlo, až do 6.IV. střídavě. V dubnu bylo pár dní teplo, ale většinou bylo studeno. Počátek května byl pěkný, ale železní muži byli studení. Celkem byl květen pěkný. Červen začal svojí vládu teplými dni, ale od 6. - 12. bylo ochlazení. Od 12.VI. prší každý den a zima až do konce června. Červenec asi 14 dní pěkný, ostatní dni zase deště a studeno. Rovněž tak srpen, prvá polovice pěkná, druhá deštivo a chladno. Nejlépe se k nám zachoval měsíc září, byl krásný na vybírání brambor, které byly jako když je umeje. Měsíc říjen se vyznamenal pěkným počasím, až 28. napadl první sníh. Začátek listopadu bylo deštivo a pak střídavé počasí. V prosinci napadl před Vánoci sníh.

dnes, čtvrtek 25. 4. 2024
zataženo 12 °C 1 °C