Z kroniky Včelné díl III - Svaz protifašistických bojovníků

Kronika Včelné, díl III., r. 1958

Svaz protifašistických bojovníků

Svaz protifašistických bojovníků ve Včelné byl ustaven dne 24.4.1955, v hostinci u Kalkušů ve Včelné. Jednota sestávala z 25 členů, bydlících jednak ve Včelné, v Boršově, Homolech, v Korosekách, v lesní kolonii obce Rožnova u Včelné a 1 člen byl až v Janském údolí u Brloha. Zemřel 1 člen, Houska Jan, a 2 členové se odstěhovali, tak má jednota celkem 22 členy. Členové jednoty odpracovali 4.510 hodin, s toho 170 zemědělských. Do sběrných surovin bylo odvezeno 30 kg železa, 25 kg textilií a 31 králičích kůžek. Členové se zapojovali do všech akcí pořádaných národní frontou, kde jsou tito členové též zapojeni. Samostatně bylo provedeno: K 40. výročí založení rudé armády 14 přednášek u vojenských utvarů v Č. Budějovicích, Písku, Čtyřech Dvorcích, Č. Krumlově, Vimperku a Suchém Vrbném, přednášel bývalý rudý armějec s. Placer Jakub, který provedl též přednášku na schůzi obce Baráčníků ve Včelné, o boji proti fašizmu a o zachování míru na světě. Na toto téma provedl přednášku br. Vejvoda ve Včelné před filmem „Teutonský meč”. Závazky které měli někteří členové, při budování M. školky byli splněny. Jednotu vede br. Vejvoda jako předseda, a vyvěšováním fotografií na nádraží seznamuje občany s řáděním fašistů za okupace.

dnes, úterý 16. 4. 2024
středa 17. 4. déšť se sněhem 9/3 °C