Z kroniky Včelné díl III - Události v obci

Kronika Včelné, díl III., r. 1956

Události v obci

Pracující dochází do zaměstnání většinou do Č. Budějovic, ovšem již ne pěšky jako tomu bylo za prvé republiky. Dnes již se to zdá i na železnici daleko, nejvíce dopravují pracující, žáky do školy a občany jedoucí do města, autobusy. Ovšem v letní době je používáno hodně vlastních motorových vozidel, jako motocygly a auta.

V letní době pomáhají ženy v domácnosti sběrem lesních plodin, jahod, borůvek a hub.

Naši zemědělci pracují dosud soukromě, ale začíná se pomýšlet i u nás na založení družstva. Za celý rok to však nikam nedospělo.

K smutné události došlo dne 24.V.1956, kdy se nechal přejet vlakem s. Kubera Tomáš, z neznámých důvodů, asi dle řečí z rodiných.

Dne 7.6.56 - 12.6.56 účinkoval na cvičišti buldozer. Naposled urovnával v lese cestu.

V květnu začala práce elektrikářů na rekonstrukci elektrického vedení, po levé straně hlavní ulice směrem od Č. Budějovic, a v postranních ulicích lesní kolonie. Současně zde prováděla společnost pro zkušební vrty své práce, v lese za cvičištěm.

Tuto dobu byla přistižena banda vykrádačů železničních vozů a bohužel, byl mezi ními také jeden od nás.

Dne 30.6. při rozřezávání dříví na okružní pile roztrhla odlétnuvší tříska s. Mrázkovi obličej a skorem celý rok mu vylézaly třísky.

Dne 7.7.56 se stala havárie na motorce s. Hůlkovi, který to zaplatil zlomením klíční kosti a motorka byla demolována.

Sklizeň sena a žnové práce proběhli na Včelné, při velmi špatném počasí, dosti rychle, a všechno bylo sklizeno. Dodávka byla splněna vysoko nad plán, a sice: hovězí maso na 189˙6 %, mléko na 210˙5 %, obilí na 104 %, brambory na 101˙5 %, seno na 175˙5 %. Obec Včelná jako jedna z nejlepších v plnění dodávek byla odměněna putovní vlajkou a dostala krásný rozhlasový přijímač. Po dobu žní se stavěli noční hlídky, a ve dne hlídali žáci požárního sboru, za to byli odměněni diplomem O.N.V.

V září se započalo opět po dlouhé době s prácí na dokončení kulturního domu. Byla omítnuta strana od Postlů a něco u Vavrochů. Na strop byla dána skelná vata, a podezdívka pod střechou, aby na půdě nemohl foukati vítr. Do ukončení zbývá ještě moc práce, ale snad již v příštím roce bude všechna práce dokončena.

Dne 6. řijna se stalo neštěstí, byla přejeta autem žena, ubírající se z Bukovce do zaměstnání do Březí.

Dne 12.10. vyhořela stodola a stáje občana Háka. Oheň byl způsoben asi dětmi, a zlikvidován byl městskými, Rožnovskými a našimi požárníky. Velkou zásluhu měli též vojíni, současně byli činní žáci našeho požárního sboru, za což dostali pochvalu od M.N.V. ve Včelné.

Dne 31.10. najeli vojáci autem do plotu občana Kotýnka, který byl zdemolován.

Dne 15.11. došlo k typisaci prodejen ve Včelné, a počala účinkovat nová prodejna u Petrů, která má potraviny. Průmyslové zboží se prodává u Babků, bylo tím odstraněno různé nedorozumění mezi konsumenty.

Dne 27.12. byla ustanovena při M.N.V. ve Včelné „zvelebovací komise”, která má za úkol vedení prácí při zvelebování naší obce. Do této komise byli jmenováni následující občané: předseda Žák František, členové: Buriánek, Zikeš Josef, Pavlíček Jan, Fišer Jan, Placer Jakub. Ještě ten den dostali za úkol: přístavbu mateřské školky, dokončení kulturního domu, zřízení vodní nádrže, a upravení kluziště pro děti na cvičišti. To jsou úkoly naplánované na rok 1957. Tímto jsem podchytil hlavní události v naší obci na rok 1956.

dnes, úterý 16. 4. 2024
středa 17. 4. déšť se sněhem 9/3 °C