Z kroniky Včelné díl IV – Červen – Události v obci

Kronika Včelné, díl IV., r. 1970

Červen – Události v obci

Ustálilo se počasí a začalo se budovat. Kolem silnice se s druhé strany odstraňují zahrádky, co se neudělali dříve a kopají se stoky na kladení elektrického vedení na nové osvětlení kolem silnice, Jiráskovou a Witthanovou ulicí a část ulice Husové a to od školky nahoru k Jiráskové ulici. Hodně pomohl bagr, který udělal skoro všecku práci sám. Kabely se dávali asi 50 cm hluboko do země a co neudělal bagr, udělali brigádníci a někteří majitelé sami a těch bylo věru málo. Nejvíce práce, na vykopávkách udělali cikáni.

Také se začalo bagrovat na Vavrochovým poli, kde bude stát nová prodejna. Na ulicích, cestách chuchvalce země a po prškách bláta tak, že nebylo mnohdy ani kam stoupnout pro samý marast. Kolem hlavní silnice bude také nové osvětlení na vysokých stožárech.

Též si každý před svým domem buduje chodník, což jest chvályhodné na dnešní automobilovou dopravu. Kolikrát musí se čekat, až přejede 10 až 20 aut, aby se mohlo přejít. Zvláště, když jede vlak od Kam. Újezda. Nejhorší je to, když jsou v Č. Krumlově nebo v Kaplici autozávody, to se musí až půl hodiny čekat, než se může přejít, a to hodně rychle.

Jednota pořádá kurzy šití ve sborovně požární zbrojnice. Chodí jich tam asi 10 žen a učí se šíti pro domácí potřebu. Učí je starší žena, a tak si to chválí, že si budou moci sami něco ušít, to nejnutnější.

S obecním autem už také jezdí, což jest patrno, že vyrvali požárníkům roletu. To měl zase Papoušek práci, kdož jiný by to spravil a dal do pořádku.

Také místní národní výbor měl schůzi v kulturním domě, ale tam chodí málo lidí, když se hodně všade namluví a málo udělá.

Jak jsem se dozvěděl, vyměňují se stranické legitimace a dělají pohovory se členy. Někteří legitimaci nedostanou vůbec, že prý jsou nespolehliví a tak nevím.

dnes, sobota 20. 4. 2024
úterý 23. 4. zataženo 7/2 °C