Z kroniky Včelné díl IV – Říjen – Události v obci

Kronika Včelné, díl IV., r. 1970

Říjen – Události v obci

Stavba nové prodejny se dostává do tempa a rozhlas místní volá v sobotu a v neděli o pomoc při betonování, neb hrozí zamrznutí betonu a tím by se oddálila celá stavba. Ve všední den tam pracují ženy ze svazu žen jako Prokšová Růžena, Cettlová Božena, Hůlková Josefa, Hůlková Alžběta. V sobotu a v neděli tam pracují vesměs lidé starší, ale mladší pro které se to vlastně staví, ti se od práce zdržují a dokonce bylo řečeno jednou ženou, tu ať nám vystaví důchodci, beztoho nemají nic na práci. No nevím, jest-li ona dožije důchodu a jak jí potom síly budou stačit. My důchodci jsme prodělali hlad a bídu s prvé světové války a nezaměstnanost a částečný hlad s prvé republiky a pak okupaci a druhou světovou válku a mnohý z nás i výslechy na Gestapu a i jiné útrapy, což nám ku zdraví neprospělo tak či onak. Pro zvelebení obce jsme už něco udělali, ale dotyčná ještě nic. Inu mladí se odtahují.

Také naši místní straníci měli v tomto měsíci pohotovost na M.N.V. u telefonu. Měla to milice a Veř. bezpečnost. Nám to tak připadá, jako já se nebojím ale, když někdo zadupá, je lepší utéci za roh a čekat až jak to dopadne. Kdož může co dělat s holýma rukama.

Jak už jsem dříve napsal o Josefu Šmídovi, musím zase o něm napsat. Když musel odevzdat klíče od bytu, ze kterého se vystěhoval, šel a u pana Bíny, u kterého bydlel začal rozbíjet rumpál. Syn majitele šel a domlouval jemu, co činí za hlouposti. Ale Josef Šmíd se do něho pustil tak hrubě, že mu přerazil sanici.

Také tento měsíc probíhali oslavy časopisu Rudého práva celostátně. Také zemřel president S.ct.R. Nasir, přívrženec lidu.

dnes, úterý 23. 4. 2024
zataženo 7 °C 2 °C