Z kroniky Včelné díl IV – Události v našem státě a jinde

Kronika Včelné, díl IV., r. 1961

Události v našem státě a jinde

První událostí v našem státě byl novoroční projev s. Antonína Novotného presidenta Č.S.R. k celému národu, a návštěva 850ti nejlepších pionýrů na hradě Pražském.

Dne 2. ledna jsme začali třetí pětiletku s doprovodem hudby ve všech závodech. V lednu byly zlevněny mopedy z 1900˙- na 1500˙- Kčs.

20. ledna se v Praze konala konference Brigád soc. práce.

22.1. jel pres. s. Novotný na 3 denní návštěvu do Maďarské lidové republiky.

Dne 9. března byla vypuštěna na oběžnou dráhu kolem země 4. kosmická loď; Loď vážila bez posledního stupně nosné rakety 4.700 kg. Na kosmické lodi byla kabína s pokusným psem Černuškou, po úspěšném splnění programu, přistála loď na povel ze země v předem určené oblasti Sovětského svazu a stav pokusného zvířete je normální.

22. března se konal v Praze sjezd Jednot. zem. družstev.

25. března byla vypuštěna pátá kosmická loď na dráhu kolem země, váží bez posledního stupně nosné rakety 4.695 kg. Obletěla zemi za 88.42 minut ve výšce 247 km, na palubě byla fenka Hvězdička a jiné biologické objekty.

Dne 5. března srpna zesnul po krátké nemoci ve věku 64 let člen U.V. K.S.Č. místopředseda vlády Č.S.S.R. s Václav Kopecký. (Oprava: Tady jsem se předešel o 5 měsíců.)

Dne 12. dubna Sovětský svaz vzrušil celý svět, v 9 hodin 07 min Moskevského času, byla vypuštěna kosmická loď „Vostok” (Východ) s člověkem na palubě do vesmíru, podnikla let kolem země a úspěšně se vrátila na zemi na místo určené Sovětským svazem. Kosmická loď s kosmonautem vážila 4.725 kg bez posledního stupně nosné rakety, doba obletu kolem země trvala 89,1 minuty, vzdálenost od země 302 km, rychlost letu 29.000 km. V 10.55 h kosmická loď přistála. Prvním člověkem, který pronikl do vesmíru, je sovětský občan letec major s. Jurij Alexejevič Gagarín, člověl velmi milý, který svým hrdinstvým si dobyl lásku celého světa, prostě člověk sovětský. Major Gagarin po přistání prohlásil: Prosím ohlásit straně a vládě, osobně s. Chruščovovi, že přistání proběhlo normálně, cítím se dobře a žádné zranění nemám. Soudruhu Gagarinovi je 27 let, je ženat, jeho ženě Valentině Gagarinové je 26 let. Absolvovala zdravotnickou školu. Mají 2 dcerušky, Jelence jsou 2 roky, malé Galje je měsíc.