Z kroniky Včelné díl IV – Životopis kronikáře

Kronika Včelné, díl IV., r. 1970

Životopis kronikáře

Na posledním školení kronikářů nám bylo sděleno, aby každý kronikář napsal svůj životopis a tedy to činím teprve nyní, neb jsem měl rozepsanou kroniku.

Pocházím ze 6člené dělnické rodiny a můj otec pracoval na dráze jako dělník a později hlídač tratě. Hned po tom, co jsem začal choditi do školy, měl jsem nesnáze o to, že jsem byl české národnosti a já jsem byl nucen choditi do školy německé. Nechtěl-li jsem jím býti po vůli, jsem u nich byl Saubem, až konečně otce přeložili do české obce Těšínova, měl jsem pokoje. Ale to byla prvá světová válka a s ní přišla bída a hlad a ten je zlý, matka nad námi plakala, že neměla nic pro nás. Po první světové válce jsem jezdil do Č. Budějovic do reálné školy, ale smůla, která se mě nalepila na paty, mě pronásledovala stále.

Chtě, nechtě jsem musel opustit školu a jíti se učiti. Učil jsem se zámečníkem, ale za dva roky, jsem i odtud musel odejíti a vyučil jsem se jinde, ku spokojenosti mé i mistra. Tenkrát už začínala nezaměstnanost, ale já pracoval stále, poněvadž jsem se práce nebál. Dělal jsem od řemesla vše, od staveb až do pokladen. Ale přišla okupace. V roce 1938 jsem byl přidělen jako bývalý hraničář do oddílu S.O.S. a po opuštění hranic, přišla okupace a tehdá jsem již pracoval u německé firmy Bří Neuwerthové 8 let a měl jsem štěstí, neb mistr mě zachránil před jistým koncentrákem. Od roku 1931, kdy jsem se oženil, byla veliká nezaměstnanost a dělal jen ten, kdo uměl a chtěl pracovat, třeba za menší obnos, ale přece něco bylo. Abychom se mohli ohřát nebo zatopit, jsme s manželkou kopali a dřeli se s pařezy, v sobotu a neděli a místo dovolené, chodili do lesa hákovat ze stromú suché větve. Ono nelze vše vypsat. Po okupaci jsem nastoupil do pivovaru „Samson” a tam jsem pracoval 10 roků a pak přešel do Strojíren potrav. průmyslu a tam jako monter opravoval a dělal generálky, po republice a také odtud jsem šel do důchodu. Nyní pracuji příležitostně u truhlářú v Boršově, kde jím jako zámečník kovám dveře a okna.

To jest můj životopis ve skratce.

dnes, úterý 16. 4. 2024
středa 17. 4. déšť se sněhem 9/3 °C