Z kroniky Včelné díl IX, r. 2000 - Doprava

Kronika Včelné, díl IX., r. 2000

Doprava

Doprava ve Včelné je zajišťována zejména "krátkými" autobusy městské hromadné dopravy, kterou provozuje Dopravní podnik, akciová společnost, České Budějovice. Protože se však změnil od 1. ledna 2000 způsob odbavování, vedení tras a hustota provozu linky číslo 7, která na Včelnou jezdí, dochází na obecní úřad četné připomínky k těmto tématům. Například nestačil jediný spoj v časných odpoledních hodinách k tomu, aby odvezl asi 70 dětí ze ZŠ Rožnov do Včelné a Boršova nad Vltavou. Situace se podařila vyřešit přidáním dalšího spoje. Naopak se občanům Včelné nepodařilo zvrátit rozhodnutí o vedení linky číslo 7 po Dlouhé louce. Pro upřesnění dodávám, že dříve jezdil autobus okolo centra (Senovážné náměstí, Husova ulice), což bylo mnohem přijatelnější. Pravdou však zůstává, že obecní úřad se snaží vycházet obyvatelům vstříc, a o vylepšeních ohledně městské hromadné dopravy průběžně jedná. Vždyť si také Včelná musí na autobusy připlácet - jen za rok 2000 zaplatí Dopravnímu podniku dotaci ve výši 1.200.000,- Kč.

Zóna "30"

Obecní úřad poslední dobou často slýchá připomínky k chování některých řidičů. Jde zejména o dvě pravidla, která jsou ve Včelné porušována: jednak předepsaná rychlost, jednak nedodržování pravidla o přednosti vozidla přijíždějícího zprava. V obci jsou pouze dvě hlavní silnice (třída 5. května, ulice Nádražní). Ostatní ulice (místní komunikace) jsou si tedy naprosto rovnocenné, a proto na nich platí "pravidlo pravé ruky". Díky těmto skutečnostem se tedy obecní zastupitelstvo rozhodlo, že zde dojde k vyhlášení dopravní zóny s omezením rychlosti na 30 kilometrů v hodině, a to v celé obytné části obce vlevo od třídy 5. května (bráno ve směru od Českých Budějovic). Snad tedy po tomto zákroku dojde ke zlepšení situace na místních komunikacích.