Z kroniky Včelné díl IX, r. 2000 - Kulturní dění

Kronika Včelné, díl IX., r. 2000

Kulturní dění

Pro obyvatele Včelné je opravdu mnoho možností ke kulturnímu vyžití. Podívejme se tedy alespoň na ty nejzajímavější akce v roce 2000. Za zmínku jistě stojí, že většinou akce pořádá a organizuje Školská a kulturní komise při Obecním úřadě Včelná.

Tato komise například připravila dětský karneval za účasti 120 dětí nebo květnový Den matek pro maminky, babičky a prababičky. Společně s obecním úřadem pak uskutečnila výlet do zoologické zahrady v Plzni, což byl příjemný dárek k červnovému Dni dětí. Nelze také opomenout zájezd do Prahy na rodinný muzikál Sněhová královna, který se konal v divadle J. Grossmanna na Václavském náměstí. V prosinci pak předvánoční čas zpříjemnil jednodenní zájezd do Vídně, kterého se zúčastnilo na 38 zájemců. Na programu byla okružní jízda autobusem, prohlídka nejvýznamnějších památek s průvodcem a samozřejmě také návštěva vánočních trhů.

Většina akcí se ve Včelné pořádá v kulturním domě, jenž je ve vlastnictví obce. Zimní plesová sezóna je samozřejmě velmi žádaná, a tak občané Včelné mohou navštívit mnoho bálů: Společenský ples Občanské demokratické strany, Ples Obce baráčníků, Bál dobrých srdcí, a podobně. Vyhledávanými jsou pak zejména Ples Sportovního klubu a Obecní ples, který je pořádán ve spolupráci s místními podnikateli a živnostníky.

V čase podzimním se uskutečnilo setkání se spoluobčany důchodového věku. V programu vystoupily děti z mateřské školy a sestry Mertlíkovy ze Včelné. K tanci a poslechu zahrál hudební soubor ASTRA a v průběhu odpoledne bylo podáváno i malé občerstvení. Začátkem prosince se pak konal předvánoční jarmark se společným rozsvícením vánočního stromu. Na jarmarku, konaném v prostorách kulturního domu, bylo možno vidět ukázku zdobení perníčků, ukázku a prodej výrobků lidových řemesel a vánočních ozdob, ale také ochutnat medovinu nebo vánoční pečivo. Byla zajištěna i tombola a občerstvení pro hladové návštěvníky. Na závěr jarmarku se pak všichni, kdo měli chuť, sešli před restaurací U Kaštanu, kde rozsvítili za zpěvu koled vánoční strom. Účastníci slavnostního rozsvícení se mohli dokonce na výzdobě stromu sami podílet.

Včelenští mají taktéž možnost strávit společně letní dovolenou. V roce 2000 této možnosti využilo hned 52 občanů, kdy se všichni vypravili na pobytový zájezd do Chorvatska (letovisko Baška Voda). Účastníci bydleli ve vilkách a stravovali se formou polopenze. K pohodlí jistě přispělo i to, že nástupní a výstupní místo bylo přímo ve Včelné.