Z kroniky Včelné díl IX, r. 2000 - Nový zákon o obcích

Kronika Včelné, díl IX., r. 2000

Nový zákon o obcích

Dnem 12. listopadu 2000 nabyl účinnosti nový zákon o obcích, který přináší řadu změn ve výkonu státní správy a samosprávy - například vedle možnosti zřizovat výbory zastupitelstvem (finanční a kontrolní výbory jsou povinné) mají obce daleko větší možnost uplatňovat v samostatné působnosti různé sankce fyzickým a právnickým osobám při porušování zákonných norem či vzhledu obce.

Nový zákon daleko přesněji definuje samostatnou působnost obce, zcela nově upravuje hospodaření obce s důrazem na ochranu majetku, upřesňuje práva a povinnosti orgánů obce i obecního úřadu. Proto s ohledem na uplatňování nového zákona o obcích uložilo zastupitelstvo starostovi obce provést kontrolu platnosti dosud vydaných vyhlášek a postupně připravit návrhy znění vyhlášek nových, a to v souladu s platnými právními předpisy.