Z kroniky Včelné díl IX, r. 2000 - Pomníky padlým první a druhé světové války
Kronika Včelné, díl IX., r. 2000
Pomníky padlým první a druhé světové války
Pomník obětem první světové války byl postaven v roce 1920, pomník obětem druhé světové války v roce 1949. O jejich vybudování se zasloužil ochotnický spolek VČELA, který postavení i financoval. Před stavbou prvního pomníku dokonce tento ochotnický spolek sehrál několik divadelních představení. A protože nynější stav pomníků nebyl dobrý, dohodli se zastupitelé na podzim roku 1999 na zahájení jejich opravy.
Pomník obětem druhé světové války byl rozebrán a odstranily se zchátralé betonové podstavce. Deska se jmény byla přenesena na podstavec a podložku z přírodního kamene, který se umístil vedle pomníku obětem první světové války. Ten zůstal na svém původním místě. Vzrostlé kmeny jalovce zůstaly zachovány. Oba pomníky se pak ohraničily nízkým plůtkem na soklu z přírodního kamene. Pomoc při rekonstrukci přislíbila řada firem, které sídlí v obci i mimo ní.
Na jaře, v květnu roku 2000, proběhla oslava výročí ukončení druhé světové války a uctění památky obětí válek. Vše začalo slavnostním zasedáním obecního zastupitelstva v zasedací místnosti obecního úřadu. Sem byli mimo jiné pozváni představitelé okolních obcí a zástupci firem, které se podílely na opravě pomníku. Poté všichni společně odnesli kytice k pomníku padlých rudoarmějců, který je na konci ulice Witthanova, a dále k pomníkům první a druhé světové války na třídě 5. května. Po provedení aktu položení květin a uctění památky obětem válek byl před již opraveným pomníkem první a druhé světové války předán senátorem Parlamentu České republiky, panem Martinem Dvořákem, do rukou starosty prapor obce, který byl po převzetí u pomníku poprvé vztyčen. Záznam o opravě pomníků, oslavách a některé další dokumenty byly znovu uloženy do uzavřené schránky v pomníku tak, aby zůstaly zachovány příštím generacím. Součástí oslav pak byla i výstava historických map a obecní matriky, kterou připravil předchozí kronikář obce, Dr. Vydra. Vystaveno bylo přes dvacet map, situační plány obce (1827, 1872, 1924), katastrální mapy Včelné, Poříčí a přilehlých oblastí, staré mapy širšího okolí a mapy koněspřežní železnice. Ze státního archivu v Českých Budějovicích pak byla vypůjčena takzvaná velká kniha - Matrika příslušníků obce Včelná, která byla zavedena k evidenci obyvatel od roku 1924. Do ní se zapisovalo 15 let.
Slavnostní vysvěcení praporu obce Včelná a nově opraveného pomníku obětem válek se uskutečnilo 21. října 2000. Slavnostní akt doprovázela mše svatá v kapličce Panny Marie Svatohorské, položení květin k pomníku obětem válek, slavnostní projevy, průvod a také slavnostní odpoledne v kulturním domě za účasti Dechového orchestru obce Temelín a Blaťáckého souboru ze Ševětína. Za provedení aktu svěcení vděčíme msgre. Josefu Kavalemu a páteru Hugo Pitlovi.
Oba pomníky nám tak budou i nadále připomínat, jaké utrpení si lidé ve válkách museli prožít. Hlavně v mysli nás všech by měla zůstat vzpomínka na hrdiny, kteří zemřeli pro mír…