Z kroniky Včelné díl IX, r. 2000 - Sdružení obcí Blanský les - podhůří

Kronika Včelné, díl IX., r. 2000

Sdružení obcí Blanský les - podhůří

Sdružení obcí Blanský les - podhůří bylo založeno dne 6.4.2000 v Kamenném Újezdě. Citujeme z dokumentu, který sdružení vydalo pro vlastní předstvení:

Název sdružení: Blanský les - podhůří
Sídlo: Husova 212, 373 82 Včelná
Počet obcí: 18

Členské obce:
Boršov nad Vltavou, Břehov, Čakov, Dubné, Habří, Homole, Hradce, Jankov, Kamenný Újezd, Lipí, Planá, Radošovice, Strýčice, Včelná, Vrábče, Záboří, Závraty, Žabovřesky.

Poloha:
Jihozápadní část okresu České Budějovice ohraničená na západní straně hranicí okresu Č. Budějovice s okresy Český Krumlov a Prachatice pod dominantou pohoří Blanského lesa, hory Kleť (1084 m. n. m.). Součástí mikroregionu je obec Holašovice, která je zařazena do seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO.

Příslušnost regionu ke správním celkům:
Okres: České Budějovice
Kraj: Českobudějovický
Euroregion: Jižní Čechy

Celkový počet obyvatel k 31. 12. 1999: 8.736

Doprava:
ČD, v jižní části regionu: Č. Budějovice - Horní Dvořiště, Č. Budějovice - Černý Kříž
Autobusová, hlavní trasy: Č. Budějovice - Český Krumlov, Č. Budějovice - Kaplice, Č. Budějovice - Křemže, Č. Budějovice - Netolice - Prachatice, Č. Budějovice - Vodňany
MHD v obcích: Včelná, Boršov nad Vltavou, Planá, Homole

Nejbližší města:
České Budějovice, Český Krumlov, Hluboká nad Vltavou, Netolice

Charakteristika:
Mikroregion je zájmové sdružení jihočeských obcí navazujících na sebe svou geografickou polohou. Jsou si vzájemně blízké přírodním prostředím, kulturně historickými tradicemi, hospodářskou a demografickou skladbou.

Výsledky práce jednotlivých zastupitelstev v obcích v desetileté historii nelze hodnotit jinak než kladně. V každé obci je na první pohled vidět již dokončené nebo rozestavěné velké investiční akce v oblasti infrastruktury, školství, sociálních ústavů, ale i bydlení.

Samostatnost v rozhodování a velká odpovědnost klade daleko větší nároky na zastupitelstva a starosty obcí.

Dosavadní zkušenosti ukazují, že zejména malé obce nemají rovnocenné možnosti např. v přístupu k informacím, podílet se na čerpání finančních zdrojů z nejrůznějších dotačních titulů, podílet se na tvorbě a zkvalitnění legislativních norem a podobně.

Jsme se vědomi odpovědnosti nejenom k vlastní domovské obci, ale i k širokému okolí.

Hlavním posláním sdružení je zajistit trvale udržitelný rozvoj formou vzájemné spolupráce.

Cílem sdružení není slučování obcí, ale zabezpečení rozvoje při respektování rovnosti a samostatnosti jednotlivých členských obcí.

Předmětem činnosti sdružení je:
  • Tvorba systému individuálních programů z oblasti cestovního ruchu, vzdělávání a kultury se svébytnou identitou čerpající z tradice i současného života obcí v mikroregionu.
  • Vytváření motivujícího prostředí pro subjekty z řad podnikatelů, obyvatel, občanských spolků a sdružení formou jejich konkrétního zapojování do systému turistické a obchodní nabídky.
  • Provoz profesionálního servisního dispečinku s využitím cestovního ruchu.
  • Zajišťovat vícezdrojové financování společných i individuálních záměrů, poskytovat členům sdružení aktuální informace o nových programech.
  • Zajišťovat pro obce sdružení koordinační, propagační a ediční činnosti, pořádání kulturních akcí, odborných školení a seminářů, spolupráci s odbornými a zájmovými institucemi, asociacemi, svazy, sdruženími a podniky.
Úkoly pro rok 2000 :
  • Upřesnit charakteristiku členských obcí
  • Soustředit dokumentaci jednotlivých členských obcí směřující k rozvoji daného území (např. programy obnovy vesnice)
  • Navázat spolupráci s nejbližšími obcemi a sdruženími v oblastech přesahujících rámec zájmového území, např. budování cyklostezek, případně kulturních akcí, apod.
  • Projednat připravené projekty jednotlivých členských obcí s cílem podpory vícezdrojového financování

dnes, pátek 29. 3. 2024
oblačno 18 °C 4 °C