Z kroniky Včelné díl IX, r. 2000 - Stavby v obci

Kronika Včelné, díl IX., r. 2000

Stavby v obci

V letošním roce proběhly v obci tři stavby významnějšího charakteru - druhá etapa obnovy místních komunikací, výměna výtlačného řadu vodovodu a kanalizace. Všechny tři stavby byly v roce 2000 také zkolaudovány.

Stavbu kanalizace na třídě 5. května provedla jako investor firma Českobudějovické pozemní stavby. Prodloužení termínu dokončení další investice, výměny výtlačného řadu vodovodu, bylo zapříčiněno odložením poskytnutí bezúročné půjčky z Ministerstva zemědělství. - Druhá etapa obnovy místních komunikací byla letos stavbou nejrozsáhlejší. Tato obnova byla připravována již v roce 1998 a zahájena o rok později firmou KA-BUILDING České Budějovice. Celkové náklady na tuto stavbu dosahují 17,8 milionu korun českých (Kč). Uhrazeno již bylo 11,8 mil. Kč. Zbytek částky by měla obec splatit do roku 2006 na základě obecním zastupitelstvem schválené úvěrové smlouvy od Československé obchodní banky.

V letech 1995 - 2000 si obec mohla dovolit zahajovat poměrně rozsáhlé investiční akce díky příznivým, zejména daňovým, příjmům do jejího rozpočtu, ale také díky příspěvkům okresního úřadu a dotacím z centrálních zdrojů. Nově schválený zákon o rozpočtovém určení daní s největší pravděpodobností tento vývoj zastaví a bude znamenat výrazné zpomalení dalšího rozvoje obce v nejbližších letech. Naše obec bude od roku 2001 podle předběžných propočtů krácena v daňové výtěžnosti o 2 miliony Kč ročně a nemůže ani počítat s finanční výpomocí od okresního úřadu, který od roku 2001 možnost poskytovat finanční výpomoc mít nebude. Očekávat podporu od teprve se rodících krajských institucí zatím také nelze, neboť zákon o jejich financování dosud schválen nebyl. Pro úplnost je nutno poznamenat, že získání finančních dotací z centrálních zdrojů je čím dál obtížnější. Nejasnosti provází i návrhy novely zákona o dani z nemovitostí, či zákona o místních daních, které by měly nahradit místní poplatky.

Výstavba rodinných domů na území obce

Využití pozemků pro výstavbu rodinných domků na ploše od třídy 5. května k areálu ČEPRO musí předcházet výstavba inženýrských sítí a místních komunikací. Rozsáhlé výstavbě v této lokalitě musí dále předcházet rekonstrukce kanalizace v areálu OSIVA Boršov. Obec Včelná nemá a v dohledné době ani mít nebude prostředky na to, aby tyto sítě mohla investovat. Jednou z možností, jak zahájit výstavbu na těchto pozemcích, je vstup jiného investora, který pozemky vykoupí, vybuduje sítě, a pak s připočtením vložených investic stavební pozemky prodá tak, jako je tomu v prostoru Na Hraničkách - U vysílače. K lokalitě U vysílače platí upřesnění, že celé území zde připravené pro výstavbu rodinných domů není v katastrálním území Včelná, ale v katastrálním území Plav. Jedná se tedy o část obce Plav. Obec Včelná však není vlastníkem připravených stavebních pozemků ani v lokalitách katastrálního území Včelná. Nemůže tedy přijímat žádosti o odkoupení pozemků pro bytovou ani podnikatelskou výstavbu.

dnes, úterý 23. 4. 2024
zataženo 7 °C 2 °C