Z kroniky Včelné díl IX, r. 2000 - Trocha historie
Kronika Včelné, díl IX., r. 2000
Trocha historie - malé ohlédnutí
V sobotu 21. října se uskutečnila ve Včelné slavnost vysvěcení pomníku obětem válek a obecního praporu. Tato slavnost se konala na samém konci dvacátého století, kdy se tak nabídla příležitost k hodnocení minulosti, v předvečer státního svátku vzniku samostatného československého státu - říjen 1918.
21. září 2000 uplynulo 70 let od vyhlášení samostatné obce Včelná a v listopadu zase tomu bylo 10 let od vyhlášení prvních svobodných voleb do zastupitelstev obcí po listopadu 1989. Mnoho bylo řečeno, mnoho již bylo napsáno o tom, čeho člověk dosáhl v posledním století a co všechno musel obětovat na cestě ke svobodě, jakou právě v tuto dnešní dobu vnímáme. Rád bych při této příležitosti připomněl alespoň některé skutečnosti z nedávné historie a složil tak hold našim předkům.
Rozvoj vesnice v jednotlivých obdobích sedmdesátileté historie obce byl poznamenán hospodářskými a politickými vlivy, fašistickou okupací a dobou budování socialismu. V době první republiky ČSR doznala obec i přes vlivy celosvětové hospodářské krize značného rozmachu. Od roku 1920 do roku 1939 bylo v obci postaveno 150 nových domků a počet obyvatel vzrostl z 886 v roce 1930 na 1168 v roce 1945. Po druhé světové válce odešlo z obce 300 obyvatel, kteří se převážně odstěhovali do vysídleného pohraničí, nebo byli odsunuti dle výnosu o odsunu Němců.
K dalšímu výraznějšímu rozvoji obce došlo v sedmdesátých letech, kdy bylo v obci postaveno více než 100 nových rodinných domů, byla zahájena výstavba inženýrských sítí (kanalizace, vodovod), prodejny, rozšíření veřejného osvětlení, mateřské školy, a další. V osmdesátých letech pokračovala výstavba rodinných domů, avšak výstavba dalších inženýrských sítí byla již pomalejší. Další významné stavby v obci a okolí jsou tyto: městská doprava do obce (1956), vodojemy (1970), silo v Poříčí (1972 - 1976), Benzina (1972 - 1977), nová trasa silnice E 14 (1979 - 1981).
Období let 1990 - 2000 není potřeba zvláště rozebírat. Toto období je poznamenáno přechodem k široké samostatnosti obcí v letech 1990 - 1994, obdobím rychlého zavádění množství nových legislativních norem ve všech oblastech života. Již tehdy byly připraveny a realizovány významné projekty, bez nichž by se obec nemohla dále rozvíjet. Byla to například výstavba kabelových rozvodů elektřiny, posílení stávajících a výstavba nových trafostanic a výstavba kanalizačního sběrače s napojením na čistírnu odpadních vod v Českých Budějovicích. Po roce 1994 bylo díky docílení ekonomické samostatnosti a s využitím různých dotačních titulů možné pokračovat v rozsáhlejších projektech, jako například plošná plynofikace obce, přestavba budovy obecního úřadu, plynofikace všech budov v majetku obce (kulturní dům, mateřská škola, obecní úřad, Dům služeb). Obec se dočkala též podstatného zkvalitnění rozvodů telefonních sítí. Významnou zátěží rozpočtu obce byla nutnost výměny havarijního stavu výtlačného řadu vodovodu. V roce 1997 byl zahájen projekt výstavby nových místních komunikací. Tento projekt přesahuje svým rozsahem i do příštího volebního období.
V posledních deseti letech dochází díky velkému zájmu o bydlení v obci k další výstavbě rodinných domů. Většímu rozšíření jejich výstavby však brání nedostatek finančních prostředků na budování nových inženýrských sítí mimo stávající zástavbu. Počet obyvatel od roku 1991 (1326) do roku 2000 (1470) vzrostl o 144.