Z kroniky Včelné díl IX, r. 2000 - Znak a prapor obce

Kronika Včelné, díl IX., r. 2000

Znak a prapor obce

Konečný návrh znaku a praporu obce Včelná schválilo na svém zasedání zastupitelstvo 20. září 1999. Dne 16. února 2000 schválil podvýbor pro heraldiku Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR udělení navržených symbolů. Dekret o udělení obecních symbolů byl starostovi obce, panu Rožboudovi, předán 20. dubna 2000 v budově Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Dekret předal předseda Poslanecké sněmovny, pan Václav Klaus.

Hlavním otcem myšlenky vzniku symbolů je PhDr. Ferdinand Vydra, který je zároveň dosavadním kronikářem obce. Pan Vydra taktéž shromáždil veškeré historické a geografické skutečnosti, které se symbolů týkají. Návrhy na grafickou podobu symbolů předložili výtvarníci Jindřich Vydra a Alfréd Kindler, a také Ferdinand Vydra. Konečnou úpravu zpracoval Ing. Milan Daněk, heraldik Jihočeského muzea.

Látku pro prapor a znak dodala VELVETA, akciová společnost, Varnsdorf. Prapor a znak ušily paní Anna Jílková z Bukovce a paní Jana Petrová, která je členkou včelenského obecního zastupitelstva. Žerď vyrobil pan František Záhorka z Kamenného Újezda. Podkovu na žerdi praporu ulila Slévárna neželezných kovů, České Budějovice. Podkovu na znaku vyšila paní Koklarová z Boršova nad Vltavou.

dnes, čtvrtek 18. 4. 2024