Z kroniky Včelné díl IX, r. 2001 - Kultura

Kronika Včelné, díl IX., r. 2001

Kultura

Ze široké nabídky kulturních akcí si letos mohl vybrat opravdu každý. Hned začátkem února se konal již XI. obecní ples, který podpořilo mnoho podnikatelů a živnostníků. Výtěžek z plesu - 10.000,- Kč - bude použit na akce pro mládež. Část výtěžku také byla poskytnuta dětskému centru ARPIDA v Českých Budějovicích. V dubnu se zase v kulturním domě konal velikonoční jarmark, kde se návštěvníci mohli setkat s ukázkami a prodejem výrobků lidových řemesel. Byl zde zřízen dětský výtvarný koutek, který připravily učitelky ze včelenské školky. Vystoupil též folklórní soubor Malý Furiant. S ohlasem se setkala i ochutnávka zdravějších velikonočních dobrot. A když už jsem u těch dobrot, tak se sluší připomenout, že v květnu roku 2001 se v hostinci U Petrů konala soutěž v přípravě známé pochoutky - slepice na paprice. Soutěže se zúčastnilo sedm kuchařů a kuchařek. Porotcům, ale i hostům tohoto večera, nejvíce chutnala slepice, kterou připravil pan František Sklář. Hlavním sponzorem celé této soutěže byla firma INSTALA, kterou vlastní pan Václav Meškan.

Mnoho akcí je připravováno pro děti. I letos se konal v místním kulturním domě dětský karneval, který uváděl známý českobudějovický moderátor Vojta Vít. První červnový víkend, kdy děti slavily svůj svátek, pak pro ně Školská a kulturní komise při Obecním úřadě Včelná připravila zájezd do zoologické zahrady v Praze a nedělní sportovní dětské odpoledne. Zde pro děti byly připraveny různé soutěže a hry. Těšit se také mohly na písničky u táboráku a opékání špekáčků. Nejen pro děti pak byl v čase Vánoc připraven zájezd do města Regensburg, předvánoční jarmark s večerním rozsvícením vánočního stromu a divadelní představení "O čaroději Matlafouskovi", které bylo spojeno s mikulášskou nadílkou. Na sklonku roku také bylo zorganizováno setkání představitelů obce se spoluobčany důchodového věku. To se uskutečnilo v závěru listopadu na půdě kulturního domu. V programu vystoupily děti z mateřské školy a folklórní soubor Malý Furiant. K tanci a poslechu hrál Jirka Bohdal s malou kapelou. V průběhu odpoledne - akce se konala od 14 hodin - bylo podáváno i malé občerstvení.

Včelenští ale mohli také společně cestovat. Rychle oblíbeným se stal zájezd do termálních lázní Bad Füssing, což je městečko poblíž Pasova. Tyto lázně ve svém komplexu nabízejí čtyři kryté a sedm otevřených bazénů s termální vodou při teplotách od 15 do 42 stupňů Celsia, inhalační procedury, dvě parní sauny, vodní masážní pramínky, odpočinkové místnosti s lehátky, a tak dále. Není proto divu, že oba letošní zájezdy byly poměrně rychle vyprodané. A na koho se již nedostalo, mohl zvolit další variantu společného cestování - pobytový zájezd do Itálie pod názvem SPOLEČNĚ ZA SLUNCEM. Jelo se na poloostrov Gargáno - do letoviska Rodi Garganico, což je starobylé městečko, které je vyhlášenou historickou památkovou rezervací. Průzračně čisté moře se zde pyšní Modrou vlajkou, a to je ocenění udělované pouze místům se skutečně čistou mořskou vodou. Cena za ubytování v hotelu, polopenzi a dopravu činila 8.400,- Kč na osobu, což na stávající poměry není tak moc.

V květnu se také konal společný cyklistický a turistický výlet. Náročnější cyklistická trasa byla dlouhá asi 45 kilometrů (Včelná - Vrábče - Holašovice - Dubné - Černý Dub - Včelná). Cyklistická trasa pro rodiče s dětmi byla dlouhá přibližně 19 kilometrů (Včelná - Zahorčice - Vrábče - Černý Dub - Včelná). A kdo nechtěl jezdit na kole, mohl využít trasy pro pěší, jejíž délka byla asi 10 kilometrů. Tato trasa vedla lesní cestou kolem mohylového pohřebiště a do obce Plav. Každá trasa měla i svého průvodce - zástupce obce. Byli to starosta Pavel Rožboud, Mgr. Vlasta Braumová a Ing. Jarmila Mandžuková.

dnes, čtvrtek 28. 3. 2024
zataženo 11 °C 7 °C