Z kroniky Včelné díl IX, r. 2001 - Zemědělské pozemky v obci

Kronika Včelné, díl IX., r. 2001

Zemědělské pozemky v obci

V dubnu se v zasedací místnosti obecního úřadu konalo konzultační odpoledne se zástupci zemědělských podniků a vlastníky zemědělských pozemků v katastrálním území Včelná. Zúčastnilo se 20 vlastníků pozemků, Ing. Kašpar - ředitel zemědělského družstva (ZD) Planá, Ing. Novák - agronom Konsivia, s. r. o., Kamenný Újezd a Ing. Novotný z VHS, České Budějovice. Vlastníci byli nejprve seznámeni s problematikou obdělávání pozemků v sousedství husté zástavby a s dostupností na některé pozemky. Přerušené obdělávání pozemků v lokalitě vpravo od třídy 5. května směrem na Kamenný Újezd bylo odůvodněno faktickým vypovězením nájemních smluv ze strany některých vlastníků pozemků. Tento krok měl za následek znemožnění přístupu na některé další pozemky. Pravdou zůstává, že vypovězení smlouvy je věcí každého vlastníka. Ten se však po skončení nájemního vztahu musí o pozemky starat přinejmenším tak, aby zaplevelením a divokým zarůstáním neohrožovaly ostatní pozemky. Také pak po skončení nájmu musí odvádět daň z nemovitostí.

Ředitel ZD Planá navrhl řešení současného stavu: nájemní smlouvy dále nevypovídat, obnovit již vypovězené nájemní smlouvy, dotčené plochy osít vhodnou plodinou, nájemní smlouvy rušit až v případě skutečné potřeby (důvody výstavby domů, a podobně) - a to formou vzájemné dohody kdykoliv v průběhu roku 2001. Aby bylo možno půdu obdělávat jako celek, muselo být zapotřebí souhlasu převážné většiny vlastníků. Obecní úřad pro ulehčení stavu nabídl pomoc při administrativních úkonech. Přesto nikdo z vlastníků nabízenou pomoc nepřijal. Celkový stav většiny zemědělských pozemků se ovšem neustále zhoršoval, a tak Obecní úřad Včelná musel zahájit s jednotlivými vlastníky a nájemci neudržovaných pozemků správní řízení, které by vedlo ke zjednání nápravy. To v určité míře pomohlo. Přesto se pak ještě v říjnu konalo další jednání, a to na Okresním úřadě v Českých Budějovicích. Z tohoto jednání logicky vyplynulo, že o svůj majetek se musí starat především jeho vlastník. V dalších bodech jednání pak bylo například dohodnuto, že obec Včelná upozorní vlastníky na stávající právní stav a zabezpečí přenos informací i případnou spolupráci s vlastníky dotčených pozemků.

dnes, pátek 29. 3. 2024
oblačno 18 °C 4 °C