Z kroniky Včelné díl IX, r. 2002 - Volby do Parlamentu České republiky

Kronika Včelné, díl IX., r. 2002

Volby do Parlamentu České republiky

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky byly stanoveny na 14. a 15. června 2002. Obec Včelná přitom tvoří jeden volební okrsek. Místností, kde mohli občané volit, je již po řadu let Kulturní dům, tř. 5. května č. 34. V tomto roce se konaly i volby do Senátu Parlamentu České republiky, ale ty se obce přímo netýkaly. Volila se totiž jen část nových senátorů.

Pro volby do Poslanecké sněmovny mohli voliči požádat písemným podáním s ověřeným podpisem voliče nebo osobně u obecního úřadu o vydání takzvaného voličského průkazu pro případ, že předpokládají provedení voleb mimo své trvalé bydliště. Po 30. květnu pak předal obecní úřad voličský průkaz voliči osobně nebo osobě, která se prokázala plnou mocí s ověřeným podpisem voliče žádajícího o vydání voličského průkazu, anebo jej mohl voliči přímo zaslat. Konečný termín pro osobní předání žádosti o voličský průkaz byl 12. června 2002 a konec lhůty pro doručení písemného podání 7. června 2002. Lhůta pro uzavření stálých a zvláštních seznamů voličů byla stanovena na 12. června 2002.

V našem kulturním domě se samozřejmě po oba dva dny - pátek a sobotu - zdržovala volební komise, která čítá deset členů. Tím desátým členem byla zapisovatelka, paní Jana Medová. Předsedou volební komise pak byl pan Braum, jehož postřehem je to, že dlouhodobě jsou výsledky voleb ve Včelné srovnatelné s výsledky celostátními, ať už se to týká volební účasti nebo procentuálního zastoupení politických stran a hnutí.

Průběh celého hlasování vypadá tak, že sám volič hned po příchodu zamíří k volební komisi, která nejprve ověří jeho totožnost na základě průkazu totožnosti (občanský průkaz). Voliči jsou rozděleni ke členům komise dle ulice, ve které bydlí. Pak obdrží bílou obálku s razítkem Obecního úřadu Včelná a podpisem předsedy nebo místopředsedy komise. Posléze jde volič za plentu a přesune svůj hlas z modré do bílé obálky, kterou pak vhodí do schránky s hlasovacími lístky. Nepoužité hlasovací lístky těch stran či hnutí, které nevolil, vyhodí do příslušné nádoby.

První den voleb jsem v odpoledním čase trávil necelé dvě hodiny společně s volební komisí, abych podrobněji zjistil, jak takové volby ve Včelné probíhají. Můžu říci, že za mé přítomnosti probíhaly hladce, akorát jedna starší paní si zapomněla občanský průkaz, takže se pro něj musela vrátit. K hlasovacím urnám chodila spíše střední a starší generace, ale první mladí už o volby také projevili zájem.

Komise byla svátečně oblečena, což zajisté přispívalo k celkovému dojmu důležitosti situace. Vždyť jsme si volili své poslance na další 4 roky a tím sami rozhodovali, jací lidé nám budou připravovat zákony. Sám jsem příznivcem veselých a vitálních lidí, takže mě mile potěšilo, že předseda komise, pan Braum, je právě takovým. Osobně znal mnoho voličů, kteří za mé přítomnosti přišli volit. S nimi pak vždy krátce a dle mého soudu i vkusně zavtipkoval, což je jistě v dnešní hektické době více než milé.

Za první půlhodinu mé přítomnosti přišlo přibližně 25 voličů. Samotný proces hlasování pak trval asi tak dvě až tři minuty. Zajisté je to krátká doba, ale také velmi důležitá. Volby jsou přece jedním z hlavních projevů demokracie a svobody našeho státu!

Celkem se voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ve volebním okrsku Včelná zúčastnilo 713 voličů z celkových 1162, kteří se teoreticky mohli účastnit. Volební účast tedy byla 61,36 procent. Z odevzdaných hlasů byl neplatný pouze jeden.

A jak samotné volby v obci dopadly? Vyhrála ODS (Občanská demokratická strana) s 243 hlasy (tj. 34,1 procenta). Na druhém místě skončila ČSSD (Česká strana sociálně demokratická) s celkovým počtem 184 hlasů (25,8 procent). Třetí místo obsadila KSČM (Komunistická strana Čech a Moravy) s 97 hlasy (13,6 procent). Pětiprocentní hranici k potřebnému vstupu do Poslanecké sněmovny ještě překročila Koalice se 73 hlasy, což je 10,3 procenta. K hranici pěti procent pak ještě v naší obci měli blízko Nezávislí se 34 hlasy a 4,8 procent. Dále se umístila Strana za životní jistoty (2,1 %), ČSNS (2,0 %), ODA (1,3 %), Strana zelených (1,3 %), Republikáni M. S. (1,1 %), Cesta změny (0,7 %), Republikáni (0,7 %), Naděje (0,6 %), Pravý blok (0,6 %), Volba pro budoucnost (0,4 %), Strana zdravého rozumu (0,3 %), Strana venkova (0,3 %), Akce pro zrušení senátu (0,1 %).

Pokud bychom se podívali na celostátní výsledky voleb, pak vyhrála ČSSD (30,2 %), na druhém místě skončila ODS (24,5 %). Třetí místo patří KSČM (18,5 %) a čtvrté Koalici (14,3 %). Tyto čtyři jmenované strany se také dostaly ve volbách v roce 2002 do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Schéma volební místnosti

a) plenta (zástěna) pro hlasování

b) místo volební komise

c) schránka pro platné hlasovací lístky