Z kroniky Včelné díl V - Baborský Hynek
Kronika Včelné, díl V., r. 1972-78
Baborský Hynek
V dřívějších zápisech* jsme se zmínili o naší proslulosti - dřevěné paličce - a v té souvislosti byla řeč o nedožitých stých narozeninách prvního včelenského kronikáře Josefa Klomfara a také o Hynku Baborovském, jehož správné příjmení je po informaci u jeho dcery, Baborský. Kdo byl tedy Hynek BABORSKÝ?
Byl to zakládající člen organisace sociálně demokratické strany ve Včelné. Narodil se roku 1860. Vyučil se obuvníkem a po přesídlení na Včelnou bydlil v nájmu v domě čp. 3. Zde se osamostatnil. Kronikář se na něj dobře pamatuje. Byl to výborný řemeslník, který byl znám v okolních vesnicích jako výrobce vysokých bot pro ženy tzv. brinerky. Byly to nákladné praktické boty, které šil převážně pro manželky sedláků, protože pro "lid obecný" byly příliš drahé. Za tím účelem navštěvoval tyto okolní vesnice, kde byl, stejně jako doma, velmi vážen pro svou sečtělost a znalost politických poměrů ve světě. Zvláštní byl jeho vztah k dětem, které měl všechny rád. Svědčí o jeho charakteru, že se oženil s vdovou, která měla pět dětí. Jedenácti dětem pak v naší obci dělal po úmrtí otců poručníka, což je třeba zvláště vyzdvihnout, protože to byla funkce v té době velmi nevděčná.
Pod jeho vedením byla organisace sociálních demokratů velmi silná. Když pak celostátně v roce 1920 došlo k rozkolu v této straně a k založeni Komunistické strany Československa, byla organisace SD ve Včelné rozpuštěna a přešla do strany komunistické. O tomto přerodu napsal dost podrobně první kronikář v I. díle kroniky obce, nyní uložené v okresním archivu v Českých Budějovicích. Později však došlo k opětnému založení strany sociálně-demokratické, již daleko méně početné.
I v této straně byl Hynek Baborský. V roce 1929 se přestěhoval k synovi do Krásné Lípy, okr. Děčín, kde v r. 1934 zemřel jako přesvědčený komunista.
Tyto informace podala kronikářovi jeho dcera, paní Petronila Jungwirtová-Baborská, bytem Rožnov u Českých Budějovic, která se pamatuje, že ještě jako sedmiletá za starého Rakouska-Uherska, stávala z otcova návodu před domem a dávala pozor, kdyby někdo neznámý /páni z okresu a četníci/ chtěli u nich dělat "návštěvu" v době, kdy její otec se zabýval stranickými věcmi a byli u něho soudruzi na poradách.
Tolik o čestném člověku Hynku BABORSKÉM, kterého obec Poříčí-Včelná chtěla vystěhovat na čas z obce, aby po nepřetržitém desetiletém pobytu na Včelné, nenabyl zde domovské právo. To se stalo v roce 1907. Vyhoštění se však nepovedlo, protože soudruh Nečas obecní paličku s příslušným oběžníkem radního Vojtěcha Školáka, nabádajícího občany, aby Baborského do bytu "nepřímli", zabavil a odnesl ji do redakce dělnických novin, které to řádně "propláchly" a naši paličku dodaly do muzea, kde je i s posledním oběžníkem dodnes uložena.