Z kroniky Včelné díl V - "Císař pán" František Josef I. na Včelné
Kronika Včelné, díl V., r. 1972-78
"Císař pán" František Josef I. na Včelné
Po naší silnici 1. třídy, která je podle důležitosti označena jako silnice čís. 3 a v číslování evropských silnic má čís. E 14, jely významné osoby. Tak to byl r. 1820 císař rakouský FRANTIŠEK I. s chotí Karolínou, dne 31.12.1822 pruský král BEDŘICH VILÉM, dne 1.1.1823 ruský car ALEXANDR, když se vracel z veronského kongresu, a jel navštívit hlubockého knížete ze Schwarzenberga. V roce 1824 zde jel opět písař FRANTIŠEK I., král Ferdinand V., a tehdy ještě osmnáctiletý pozdější císař František Josef I. na návštěvu prachárny v Rudolfově u Čes. Budějovic.
Později zde jel ve voze tažením šesti koňmi korunní princ RUDOLF, zemřelý r. 1889 za neznámých okolností /podle nejnovějšího bádaní prý sebevraždou/.
Podruhé projížděl "císař Pán" Včelnou dne 2.9.1895 za velkých manévrů u Kaplice. Tehdy byl císař FRANTIŠEK Josef I. ubytován v biskupské residenci, kterou mu propůjčil biskup Dr. Josef Říha. Císař jel v kočáře se svou suitou po silnici přes Včelnou na Kamenný Újezd, kde se chystalo jeho uvítání. S věže tohoto kostela vlál prapor zemský, říšský a prapor knížete ze Schwarzenbergu, jakožto patrona kostela. Na začátku a na konci vsi v Kamenném Újezdě byly postaveny ověnčené jehlance. Císař František však zahnul na nejvyšším bodě újezdského kopce, kde se říká "U Antoníčka" přes farskou zahradu přímo k faře, kde přestoupil z kočáru na jezdeckého koně a chtěl pokračovat v cestě k místu uvítání na hlavní silnici. Farář Müller však přiběhl s lidmi k faře, a tam jej oslovil s koně císař: "Sie sind Herr Ortspfarer?". Když tento přisvědčil, že je místním farářem, odpověděl císař česky: "Tešilo mne". Pak jel na koni k jehlanci, kde bylo uvítání rakouskou hymnou a projevy radosti občanstva. Poděkoval česky: "Dekuji vám, tešilo mne." Více asi česky nedovedl. Pak pokračoval v jízdě k Velešínu.
Následující dny pak jezdilo Jeho Veličenstvo až co konce Manévrů do Kaplice železnicí, tedy opět přes železniční - tehdy ještě zastávkou s jednou kolejí - Včelnou, která se však ještě v té době jmenovala Poříčí. Stanice zde byla postavena až v r. 1905, jak je na jiném místě uvedeno. Tehdy v době manévrů zde František Josef I. jen projížděl, tak jako na koni.
O našich významných osobách, kteří Včelnou také projížděli bude pojednáno při jiné příležitosti.