Z kroniky Včelné díl V - František Fousek

Kronika Včelné, díl V., r. 1972-78

František Fousek

Narodil se dne 19.12.1905 v Rožnově u Českých Budějovic, otec František Fousek, strážník trati na přejezdu ČSD, matka Marie, rozená Honsová z Radetic. Obecnou školu navštěvoval v Rožnově, měšťanku v Českých Budějovicích. Tamtéž vystudoval v r. 1920 - 1924 učitelský ústav. Učitelskou dráhu zahájil v Novém Byňově na českovelensku, pak v Nových Hradech a Kaplici. Všude se ihned zapojil do menšinové práce, jíž věnoval všechen volný čas /Národní jednota pošumavská/. Po přeložení do Omlenic v roce 1930 se oženil. Tady jeho menšinová práce vrcholila. Byl jednatelem Národní jednoty pošumavské, členem skupinového odboru NJP v Kaplici a duší všech akcí a podniků, v tomto kraji konaných. Jeho láskou byla hudba a zpěv. Byl velmi dobrý violoncellista a barytonista. Společně s pisatelem těchto řádků byli členy mladého včelenského kvarteta /16 až 20 roků věku/.

Důstojnická hodnost ho přivádí ve styk se zpravodajskou službou tehdejší branné moci, jíž zůstal věren až do konce života. Události v r. 1935 ho donutily opustit dosavadní působiště v Omlenicích. Stal se učitelem v Rožnově, bydlel v Českých Budějovicích, Kostelní 16. V Rožnově vede funkci jednatele NJP a po zabrání Československa fašistickým Německem dne 15.3.1939, ihned upoutal pozornost Gestapa. Aniž si byl vědom, byl pozorován a jeho pošta byla cenzurována. Události kolem něho vyvrcholily dne 4.3.1943, kdy v 6 hodin ráno byl ve svém bytě Gestapem zatčen. Ač byl krutě vyslýchán neprozradil své společníky, hlavně z ústředí Národní jednoty pošumavské. a činovníky zpravodajské služby čsl. armády. Dne 23.4.1943 byl převezen do Osvětimi, kam - podle výpovědi spolutrpitele - přišel již s podlomeným zdravím. Takové to byly výslechy! Oznámení o úmrtí /Sterbeurkunde/ bylo manželce posláno až za 10 měsíců. Datováno je v Osvětimi dne 14.2.1944. Německá administrativa ten počet umučených obětí již nezvládala. Smrt Františka Fouska oplakávaly matka a žena. Dětí neměli.

Důsledky zatčení Gestapem: zabrání bytu v Čes. Budějovicích pro Němce, nábytek a veškeré příslušenství bylo v dražbě prodáno jen německým občanům. Každý týden se musela paní Fousková hlásit na Gestapu, "jenže tam ze mne nic nevytloukli, protože jsem nic nevěděla", píše jmenovaná kronikářovi. Nervově se zhroutila, německý lékař ji označil jako pro práci nepotřebnou, a byla ji dána jen domácí práce vyšívačky německých orlů s hackenkreuzem /hákový kříž - odznak nacizmu/. Bydlila až do roku 1945 u své tchýně Marie Fouskové na Včelné /čís. 99/.

Ministerstvo národní obrany udělilo zvěčnělému Františku Fouskovi, odbornému učitelovi, vedoucímu organizátorovi podzemního hnutí, československý válečný kříž 1939 "In memoriam". Materiální nároky byly manželce přiznány podle § 8 zákonem čís.255 1946. Dekret podepsal trojnásobný Hrdina ČSSR, arm. generál Ludvík Svoboda, ministr národní obrany.

Tvrdá a krutá německá justice zbavila se hrdinného, přímého a nepodajného českého vlastence, který dnem 15. března 1939 zahájil, jak přísahal, boj na život a na smrt a německými okupanty.

Slib a přísahu až do posledního dechu splnil!

dnes, sobota 20. 4. 2024
úterý 23. 4. zataženo 7/2 °C