Z kroniky Včelné díl V - J. Š. Baar na Včelné

Kronika Včelné, díl V., r. 1972-78

J. Š. Baar na Včelné

Je to již plných 53 roků, co Jindřich Šimon BAAR, jeden z nejlepších lidových, a v té době nejčtenějších spisovatelů, autor Jana Cimbury, Holoubka, Paní komisarky, Osmačtyřicátníků a Lůsů, prošel se svým věrným kamarádem archivářem Františkem Teplým naší vesnicí a poseděl na našem nádraží.

Když kronikář dočetl poslední díl jeho trilogie, přečetl si také doslov napsaný Františkem Teplým. Píše v něm, že roku 1924 mu J. Š. Baar děkuje za kritiku jeho knihy Osmačtyřicátníci, že jí vlídně přijal a pochválil. A nyní František Teplý pokračuje v Doslovu: "A kritika jeho knihy se hodila na nádraží ve VČELNÉ u Budějovic téhož roku 1924 dne 21. června po velkém dešti, který nás a našeho přítele F. J. Krojbera zastihl za Doudleby proti Plavu. Ledenický senátor capkal a námi v blátě až sem, měl potom dřívější spojení domů přes Budějovice a my dva pak čekali pěkně na sluníčku na vlak ke Krumlovu, dlouho k omrzení dlouho. Krása našeho jihu se po dešti rozhořela jako tvář orosené panenky. Z nádraží jsme viděli širý kraj kolem Budějovic - a v dálce kolem Kleti, kouřilo se z hor, do nichž jsme mířili."

Poněvadž máme v kronice od r. 1971 rubriku "O nás v tisku", chce kronikář, aby neuniklo pozornosti, zaznamenat, co o nás bylo řečeno v tak významné knize jako jsou Baarovy Lůsy, třebas to bylo jen v doslovu ke knize na str. 461 vydané nakladatelstvím Bohuslav Rupp, Praha II, L.P. 1946.

18. 4. 2021

zatazenosdestem

Bude oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo slabý déšť. Denní teploty 7 až 11°C. Noční teploty 5 až 1°C.