Z kroniky Včelné díl V - Matouš Brejžek

Kronika Včelné, díl V., r. 1972-78

Matouš Brejžek

Matouš Brejžek se narodil roku 1902 v Římově z rodičů Matouš a Kateřina Brejžkových, bytem Římov. Vychodil obecnou školu, nebyl vyučen, byl ženat od r. 1935, byl bezdětný. Pracoval jako dělník na výpomoc na vrchní stavbě ČSD. Po vojenském obsazení Československa, kdy bylo mnoho českých vlastenců zatčeno a posláno do koncentračního tábora, došlo v roce 1943 i na Matouše Brejžka. Bylo to dne 4.11.1943, kdy si pro něho na Včelnou přijelo. Byl odvezen do Českých Budějovic, po soudním rozsudku, který zněl na 3 roky vězení, byl odvezen do věznice na Borech v Plzni a pak do známého koncentračního tábora v Terezíně, kde se sešel s naší další obětí, Robertem Witthanem. Konečně byl odvezen na práci do rakouského Grazu, kde zemřel dne 1.4.1944. Manželce byl poslán úmrtní list se zprávou, že zemřelý byl řádně ošetřen.

Nevysvětlený je důvod Brejžkova zatčení. Manželka zemřelého dala kronikáři písemný popis toho, co se stalo, důvod však udán nebyl. Vysvětluje se, že "se spolčil s tím Bartoňem, tak ho balamutil, že to Němci vyhrajou, koupil si německé učebnice a hnedle by byl z něho gestapák. A tak se do toho zamotal, až se tam dostal". Zmíněný Bartoň byl český kolaborant z Kamenného Újezda - Dolů, který byl po osvobození v r. 1945 zatčen, a před následky soudu se zachránil skokem do hluboké studně U Achatců v Kamenném Újezdě a zabil se. Na námitku kronikáře, že za styk s Bartoňem nemohl být z německé strany trestán, manželka Brejžkova řekla, že "v poslední době před zatčením byl muž takový divný, byly hádky, a mluvil dost často o rozvodu".

Jsou však také hlasy, že Matouš Brejžek byl předsedou spolku invalidů v Kamenném Újezdě, že z toho titulu vlastnil psací stroj a že psal letáky proti Němcům. Tak se sám vyjádřil i Bedřichovi Houskovi /č. 211/. Někdo ho asi udal. Bratr zemřelého Matouše Brejžka, Jan, dokonce přímo označil viníka zatčení. Nejvážnější je však výpověď člena SPB ve Včelné, politického vězně Arthura Zinnera, z Jamného čp. 3 /chata/, který byl spoluvězněm zemřelého Matouše Brejžka v Grazu. Matouš Brejžek tomuto spoluvězni přímo označil jako viníka svého zatčení určitou osobu.

dnes, úterý 16. 4. 2024
středa 17. 4. déšť se sněhem 9/3 °C