Z kroniky Včelné díl V - První osídlenci na Včelné

Kronika Včelné, díl V., r. 1972-78

První osídlenci na Včelné

Podle tradice vznikla ves VČELNÁ na místě vyklůčených t.j. vymýcených lesů borových. Ty borové lesy však byly s největší pravděpodobností až na rožnovských pozemcích, protože podle soupisu parcel, jehož fotokopii rovněž máme, jsou pozemky našich prvních osedlých na nivě, které je označena zřetelným velkým nadpisem jako "TŘETÍ NIVA, zvaná BŘEZOVÁ. Podle této tradice dostal prý každý osedlý od panství poříčského, jehož majitelem byl v r. 1784 Josef PACHNER, rytíř z Egyndorfu, 10 strychů pozemků k malému vlastnímu hospodářství. Převedeno na naší současnou výměru by to bylo velmi mnoho /2 ha, 80 a/. Přesné výměry dědičně pronajatých pozemků uvede následující tabulka. Ještě se připomíná, že čísla popisná byla zavedena za císaře Josefa II. roku 1770.

Čís. v
mapě