Obec Včelná
obec Včelná

Z kroniky Včelné díl V - Růžena Černá

Kronika Včelné, díl V., r. 1972-78

Růžena Černá

Růžena ČERNÁ, narozená dne 12.12.1894 ve Včelné /čp. 24/ jako třetí z pěti dětí známé mlynářské rodiny Emanuel a Eva Černých. Absolvovala rodinnou školu, a po roce 1918 vykonala zkoušku z učiva 4. měšťanky. Byla přijata do služeb ministerstva pošty a jako praktikantka nastoupila první zkušební místo, poštu v Lišově. Po několika dalších místech byla pověřena vedením poštovního úřadu ve Zlaté Koruně. Žila klidný, pokojný život, zůstala neprovdána, a v sousedství svého bratra Bohumila Černého si postavila v uličce Na Vyhlídce ve Včelné /čp. 205/ rodinný domek, kam dojížděla ze Zlaté Koruny vždy na sobotu a neděli. Po záboru Československa 15.3.1939 a zřízení tzv. Protektorátu Čechy a Morava, vedla stále poštu ve Zlaté Koruně, až do 8.12.1942, kdy byla v úřadě zatčena německou státní tajnou policií, a odvezena do vyšetřovací vazby v Českých Budějovicích.

Dne 20.1.1943 byla odvezena do poveleného koncentračního tábora v Terezíně a odtud do ještě pověstnějšího tábora v Osvětimi v Polsku, kde 16.2.1943 zemřela údajně v nemocnici na zápal plic. Dne 25.3.1943 se dostavil Člen Gestapa do bytu jejího bratra Bohumila Černého /čp. 180/- bývalého starosty naší obce za první republiky i nějaký čas po dobu Protektorátu - a informoval ho lámavou češtinou, že jeho sestra zemřela. Toto osobní sdělení je první a poslední případ u nás známý, kdy jsou pozůstalí informováni o smrti člena rodiny tímto způsobem. Za nějaký čas došly poštou i šaty zemřelé, v kterých byla zatčena. Jejich špinavý a zablácený vzhled svědčil o namáhavé práci, kterou musela zatčená vykonávat.

Tak skončila svůj život ve svých osmačtyřiceti letech tato věrná členka tělocvičné jednoty SOKOL v Poříčí a později ve Zlaté Koruně. Podle informací, které kronikář dostal od členů rodiny zemřelé, bylo důvodem zatčení přispívání finančními prostředky na pozůstalé po zatčených nebo popravených zaměstnancích pošt.

Při prohlídce bytu jisté paní Novotné v Českých Budějovicích, našlo Gestapo jmenný seznam dárců, podle něhož se pak děle zatýkalo. Mezi dárci bylo také jméno Růženy Černé.

Byl tady však ještě druhý důvod. Po osvobození Československa v roce 1945, byl zatčen ve Zlaté Koruně četnický strážmistr Cibulka s jeho manželkou. Při soudním projednávání jeho udavačské činnosti byla ctěna jména šedesáti osob, které měl tento český četnický strážmistr na svědomí. Mezi těmito jmény bylo i jméno Růženy Černé.

Proto byla rodina Černých pozvána, aby se soudního přelíčení a tímto udavačem zúčastnila. Jako zástupce rodiny líčení sledovala paní Kateřina Černě, manželka bratra naší zvěčnělé.

Oba udavači byli odsouzeni k smrti provazem.

Rozsudek byl ihned vykonán na dvoře justičního paláce v Českých Budějovicích.

Počasí

dnes, čtvrtek 18. 7. 2024
jasno 29 °C 17 °C
pátek 19. 7. jasno 31/18 °C
sobota 20. 7. slabý déšť 33/19 °C
neděle 21. 7. slabý déšť 18/14 °C

Exporty do RSS

RSS 0.91 RSS 1.0 RSS 2.0 Atom 1.0