Z kroniky Včelné díl V - Zaniklý spolek
Kronika Včelné, díl V., r. 1972-78
Zaniklý spolek
Kronikář získal darem Antonína BABKY skrovnou knihu zápisů před osmapadesáti roky zrušené "Odbočky hospodářského sdružení českých křesťanských zemědělců pro království české v Poříčí-Včelné u Českých Budějovic". Zapisovalo se do ní až do 30.9.1936. Tento spolek předlouhého názvu byl založen na důvěrné schůzi dne 1. května 1910 v hostinci na Cukrmandlu v Poříčí, do něhož se po referátu pana Vedrala z Českých Budějovic, přihlásilo hned 20 členů. Podle výměru císařského a královského místodržitelství v Praze byly stanovy schváleny 10.5.1910 pod číslem 116282. Na valné hromadě dne 19.6.1910 byl zvolen prvním předsedou Dr. Ignác Češka, farář v Boršově, místopředsedou pan František Opekar z Poříčí, jednatelem Václav BABKA ze Včelné, pokladníkem Martin Petrášek ze Včelné, a náhradníky jmenováni František Kroneisl, Martin Novák, Vojtěch Školák, vesměs ze Včelné. "S tím vstoupila odbočka do činnosti, ku které bylo provoláno od všech ZDAŘ BŮH!", jak je v prvním zápise uvedeno.
Účelem této odbočky nakupovati laciněji, než byly ceny u obchodníků. První počin: dne 17.7.1910 byl objednán pro členy vagón uhlí - smolné kostky. Za týden drahou došlo, a bylo rozvezeno pro členy. Cena za 1. jakost 2 koruny 16 hal. za 100 kg, čili za 1 tunu 20 K, 60 haléřů. Pak zase bylo objednáno uhlí smolné, ořechové za 100 kg za 1 K 96 hal. Také bylo objednáno "petroleum" za 28 haléřů za jedno kilo. Sud byl ihned z nádraží poslán zpět, říká zápis. Dále se objednávalo jetelové semeno, i 15 kg zrnkové kávy kubánské PERLY za 3 koruny 40 hal. za kilogram. Objednáno 57 kg mýdla /65 haléřů za kilogram/, dokonce se koupil secí stroj.
Na schůzích přednášel vždy řečník z Českých Budějovic, ale dne 17.11.1913 se přednáška nepovedla, protože se členové nedostavili. Řečníkovi bylo "přiřknuto" za odměnu 3 koruny, i když se přednáška nekonala.
Pan pokladník PETRÁŠEK ze Včelné způsobil "Borákům" trochu hanby, když se dostavil do valné hromady a neměl pokladní knížku, ani peníze. Valná hromada se proto opakovala. Na další valné hromadě byl pan pokladník Petrášek zbaven funkce, protože neměl v pokladní knize zapsány ani příjmy ani výdaje. Členové odbírali týdeník VENKOVAN, "protože jen tím se uvědomí náš lid".
1. světová válka způsobila, že celý rok se nekonala schůze odbočky, protože více funkcionářů šlo do války. Novým předsedou se stal pan Jan Irra ze Včelné.
Po skončené válce bylo dne 2.21919 jednáno o založení Československé strany lidové. Byla založena, předsedou se stal Jan Beneš z Poříčí. Nesla název "Lidová jednota československé strany lidové ve Včelné. To už je ale otázka stranicko-politická, kterou se nebudeme zabývat. Šlo nám jen hospodářskou odbočku, ta dnem 2.2.1919 zanikla.
Chtěli jsme ukázat, jaký spolek to byl, jaký měl účel, jaké byly ceny, jak sousedsky se tehdy všechno pojímalo, a kdy zanikl. Je to kus historie naší obce, i když ve spolku s tehdejší obcí Poříčí. Snad to budoucí historik naší obce použije k napsání ucelené historie naší mladé vesnice, jejíž dvousetleté trvání oslavíme v roce 1984, tedy za 8 let. Ať se tohoto výročí ve zdraví dožijeme!