Z kroniky Včelné díl VI – ČČK

Kronika Včelné, díl VI., r. 1979

ČČK

Český červený kříž organizuje 119 členů. Z toho 82 pracujících, 37 důchodců. Převládají ženy. V roce 1979 získáno 5 nových mladých členů a 2 dárce krve. 15 členů je čestným dárcem krve, 3 jsou držiteli Jánského plakety. V základní první pomoci bylo dosud vyškoleno 69 členů, z nichž 15 jest dobrovolných sester. V roce 1979 ošetřeno 62 případů poranění.

Členky vykonávají též pečovatelskou službu, ošetřují nemocné spoluobčany, vypomáhají při péči o malé děti a věnují se mládeži v úzké spolupráci se Sborem pro OZ.

Na okresní konferenci ČČK dne 27. ledna 1979 v Čes. Budějovicích byla zdejší skupina vyhodnocena v soutěži o titul "Vzorná základní organizace" k 30. výročí Vítězného února za činnost v roce 1978. Ženy v bílých pláštích se znakem ČK nechybí při sportovních pořadech, hrách mládeže, oslavách a pod. Populární jsou též besedy a přednášky na zdravotnická themata doplněná filmy. Tak 16. října besedovala MUDr. Dagmar ČÍŽKOVÁ, naše obvodní lékařka v sále u "Kalkušů" za pěkné účasti občanů. Byla to příležitost pro mnohé, aby našli nejen poučení, ale v dotazech se dozvěděli i o tom, nač v ordinaci nebývá čas.

K "první pomoci" patří též školení v civilní obraně, kterého se zúčastňuje 15 členek. Členky věnují se též sběru léčivých bylinek. Ze svých fondů přispívají na akce pro děti, k MDD, MDŽ a dárky pro nemocné a osoby přestárlé v Domovech důchodců. Při pečovatelské službě vykazují za rok 1979 celkem 3.500 hodin, z nichž zhruba polovina je placena.