Z kroniky Včelné díl VI – Dětská vesnička

Kronika Včelné, díl VI., r. 1979

Dětská vesnička

Na návrh ONV v Čes. Budějovicích uvažováno o umístění dvou domků "OKAL" pro výchovu dětí z disfunkčních rodin. Má to být výchova v nově sestavené rodině: 2 dospělí pro 8 až 10 dětí v jednom bytě resp. bytové jednotce. Původní návrh zástavby v prostoru zahrad při hlavní silnici narazil na značný odpor majitelů zahrad. Zahrady jsou situovány při malých starších domcích postavených v těsné blízkosti silnice E-14. Během doby nutno počítati s jejich demolicí a moderní rozsáhlejší zástavbou v nynějších zahradách.

Na přetřes přišla i ta okolnost, že výstavba rodinných domků i pro místní zájemce není povolována s odůvodněním, že není dostatek vody a na vodovod si budeme muset ještě nějaký čas počkat. Rovněž elektrorozvodná síť je zastaralá, a pokud nebude dána do provozu nová trafostanice s dostatečným příkonem, nejsou elektr. přípojky povolovány. Zvažuje se možnost umístění "dětské vesničky" v prostoru poblíže trafostanice. Mezi občany celý záměr není přijímán s nadšením. Potřebujeme občany, kteří by byli ochotni pustit se do úkolů, které ve výstavbě obce bude třeba zvládnout a je jich nemálo, poněvadž Včelná zůstává stále ještě pozadu za ostatními obcemi, pokud jde o veřejné vybavení.

Ještě na jednu okolnost včelňáci žehrají: Včelná byla svého času prohlášena za rekreační oblast a po hříchu, bylo na tento záměr při realizaci výstavby některých závodů a řešení projektů, zapomenuto. Na druhé straně mají tyto podniky poskytnout zaměstnání pro obyvatele Včelné.

dnes, sobota 20. 4. 2024
úterý 23. 4. zataženo 7/2 °C