Z kroniky Včelné díl VI – Dětská vesnička

Kronika Včelné, díl VI., r. 1979

Dětská vesnička

Na návrh ONV v Čes. Budějovicích uvažováno o umístění dvou domků "OKAL" pro výchovu dětí z disfunkčních rodin. Má to být výchova v nově sestavené rodině: 2 dospělí pro 8 až 10 dětí v jednom bytě resp. bytové jednotce. Původní návrh zástavby v prostoru zahrad při hlavní silnici narazil na značný odpor majitelů zahrad. Zahrady jsou situovány při malých starších domcích postavených v těsné blízkosti silnice E-14. Během doby nutno počítati s jejich demolicí a moderní rozsáhlejší zástavbou v nynějších zahradách.

Na přetřes přišla i ta okolnost, že výstavba rodinných domků i pro místní zájemce není povolována s odůvodněním, že není dostatek vody a na vodovod si budeme muset ještě nějaký čas počkat. Rovněž elektrorozvodná síť je zastaralá, a pokud nebude dána do provozu nová trafostanice s dostatečným příkonem, nejsou elektr. přípojky povolovány. Zvažuje se možnost umístění "dětské vesničky" v prostoru poblíže trafostanice. Mezi občany celý záměr není přijímán s nadšením. Potřebujeme občany, kteří by byli ochotni pustit se do úkolů, které ve výstavbě obce bude třeba zvládnout a je jich nemálo, poněvadž Včelná zůstává stále ještě pozadu za ostatními obcemi, pokud jde o veřejné vybavení.

Ještě na jednu okolnost včelňáci žehrají: Včelná byla svého času prohlášena za rekreační oblast a po hříchu, bylo na tento záměr při realizaci výstavby některých závodů a řešení projektů, zapomenuto. Na druhé straně mají tyto podniky poskytnout zaměstnání pro obyvatele Včelné.

25. 7. 2021

bourka

Bude polojasno až oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Denní teploty 24 až 28°C. Noční teploty 18 až 14°C.